ŽIVOT JAKO UMĚNÍ: 5 otázek pro… (3) Jiří Charvát – „Život neexistuje. Existuje jen teď.“

Život Jako Umění: 5 otázek pro… je formát otázek, kterým Vám budeme představovat tvorbu a umění různých inspirativních lidí, jejichž působení má hlubší rozměr a pozitivní dopad na náš svět.

V pořadí třetí díl je radost sama, protože se jedná o člověka, jehož tvorba je založená na tom, aby lidem předával radost, úlevu a vyvolávala u nich slzy smíchu. Jak sám říká:

 

Mojí misí je skrze slzy smíchu doručit katarzi: „Jé, já v tom nejsem sám/sama?!“ a pomoci popasovat se se životem obejmutím třeskuté melancholie.

 

A kdo vlastně je a zároveň není Jiří Charvát? Jen i není básník, moderátor, stand up komik, scénárista, copywriter, malíř, … A proč je i není? Jak sám píše na svých stránkách: „Jsem vědomím. Říkám lidem, co nechtějí slyšet. A oni se smějí.“ Takže jeho vědomí si tady prožívá jen různé zkušenosti. Ale je pravdou, že svým vědomím si užívá tento lunapark v podobě psaní básní, přednáškami, stand up komediálními výstupy atd. A co dělá jeho příběh ještě zajímavější? Pracoval jako copywriter v korporátní společnost. Neměl se rád. Práce ho nebavila a trpěl sociální fóbií. Ale potom objevil kouzla reality a že jsme pouze „průduchem vědomí v nahodilém kosmu“, jak sám říká. Skončil v práci a vrhl se na dělání toho co ho baví. Říká, že tahle realita je takový lunapark a zkouší, co mu tady bude umožněno. A zatím mu to prý vychází. 🙂

Nyní si už vychutnejte odpovědi od Jiřího Charváta.

 

1.Krátce prosím představ sebe a svoje umění čtenářům 🙂

Vedl jsem tým copywriterů. Pak jsem vykouřil halucinogenní žábu, zjistil, že neexistuju a skutečnost je jenom lunapark, kde si můžu prožít, cokoli chci. Nic si tu nevezmu a jsem tu jen na mžik.

 

Tak teď píšu to, co lidem nenakládá, ale ulevuje: humor, příběhy, stand-up comedy, poezii a komediální přednášky na míru události (tzv. mind-upy). Moderuju, přednáším o seberozvoji, učím improvizaci.

 

Mojí misí je skrze slzy smíchu doručit katarzi: „Jé, já v tom nejsem sám/sama?!“ a pomoci popasovat se se životem obejmutím třeskuté melancholie.

 

Jsem členem uskupení Stand-up Factory, které má svůj pořad na MALL.TV. Dvakrát jsem vyhrál Mistrovství ČR ve slam poetry a napsal knihy Eskejp: Na útěku z kanceláře podle blogu nominovaného na Magnesia blog roku, Qejci: Existenciální sperma komiks a básnickou sbírku Zase je dneska.

 
2.Jak bys v momentální rozpoložení odpověděl na otázku: V čem spočívá Umění života?

V aktivním vytváření vlastní reality. V uvědomění, že na co myslíš, to je a kvalita života je dána kvalitou myšlenek.

 

Život neexistuje. Existuje jen teď. Život vzniká až ve tvojí hlavě, když o něm začneš přemýšlet. A vzniká v jazyce.

 

Být k tomu pozorný a aktivně se toho účastnit, to je umění života.

 

3.Jaké praktické nástroje seberozvoje využíváš pravidelně, a chtěl by ses o ně se čtenáři podělit?

Aplikaci Fabulous na budování zvyků. Jsem jenom chumel zvyků. A tahle apka mi pomáhá být lepší chumel. Koho by zajímala víc, tady jsem o ní sepsal podrobný článek.

 

Meditační aplikaci Headspace, kterou si každé ráno 20 minut čistím hlavu.

 

Aplikaci Brain.fm, která mi pomáhá vstupovat do hluboké práce.

 

Pak samozřejmě tři hlavní pilíře: spánek, strava, pohyb. Plus četba, procházky a reflexe v denících.

 
4.Jaká kniha se ti v poslední době nejvíc líbila a proč?

Právě čtu Strom poznání od chilských biologů Humberta R. Maturany a Francisco J. Varela, kteří vyčerpávajícím vědeckým způsobem vysvětlují, proč živé organismy neprožívají realitu, ale jenom sami sebe.

 
5.Co chystáš v blízké době? Na co se lidé, kteří se zajímají o tvoje umění, mohou těšit?

Mám komediální přednášky jako oživení konferencí a firemních akcí, na kterých byste to nečekali. Od konference Jak budovat partnerský vztah až po lékařské sympozium o bolestech zad.

 

Každý měsíc vystupujeme se Stand-up Factory v Duplexu na Václavském náměstí a pravidelně i jinde po republice.

 

Objíždím zemi se svým Existenciálním večerem, který je pásmem stand-upů, slam poetry, improvizace s diváky a besedou o tom, že nikdo nevíme, kdo jsme, kde jsme a co se to děje. A nově ve spolupráci s podcastem Brain We Are také s Mindnight, zábavně-vzdělávacím večerem o vaší mysli.

 

Děkuji Jirkovi za inspirativní odpovědi.

 

Jirkovu tvorbu můžete sledovat zde:

Web: https://www.iwrite.cz

YouTube: https://www.youtube.com/user/Rimmmer/

Jiří Charvát na MALL.TV: https://www.mall.tv/jiri-charvat

Facebook: https://www.facebook.com/jiri.charvat

Patreon: https://www.patreon.com/iwrite

 

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..