Vědci objevili, že stromy mají také „srdeční tep“

Velice často se objevují nové vědecké poznatky o stromech a jejich tajemstvích. Víme, že jsou živé, ale zdá se, že jsou živější, než bychom si mohli myslet. Stromy jsou navzájem propojené v podzemí a víme, že spolu mohou komunikovat. Ale vědci také zjistili, že stromy skutečně mají jakýsi tep. Ale ten je tak pomalý, že si ho předtím věda nevšimla.

Až donedávna si vědci mysleli, že voda se pohybuje mezi stromy procesem osmózy. A to jakousi spojitou hmotou, ale nedávno objevili, že kmeny a větve stromů se ve skutečnosti stahují a rozšiřují a v podstatě čerpají vodu z kořenů k listům, podobně jako naše srdce pumpuje krev do našeho těla.

Rozdíl je v tom, že puls stromů je mnohem pomalejší a bije jen jednou za dvě hodiny a namísto regulace krevního tlaku ve skutečnosti reguluje tlak vody protékající stromem.

„Zjistili jsme, že většina stromů má pravidelné změny tvaru, synchronizované napříč celou rostlinou, což znamená pravidelné změny tlaku vody.“ – řekl Adrás Zlinszky z Arthus University v Dánsku

Zlinsky a jeho kolega Anders Barfod v roce 2017 provedli studii, kde použili terestrické laserové skenování ke sledování 22 různých druhů stromů ve snaze sledovat tvar jejich baldachýnů (střech tvořených korunami stromů) a jejich změn.

Všechna měření byla prováděna ve sklenících v noci, aby se vyloučili různé vlivy jako slunce a vítr směrem k pohybu stromů. Na několika stromech bylo pozorováno, že se větve pohybovaly nahoru a dolů asi centimetr každých pár hodin. Po dokončení noční studie vědci přišli s teorií o tom, co tohle představuje. Věří, že tento pohyb je signálem, že stromy čerpají vodu ze svých kořenů a distribuují ji prostřednictvím svých větví.

Vědci se domnívají, že tento objev naznačuje, že stromy mají ve skutečnosti určitý typ srdečního rytmu. „V klasické fyziologii rostlin je většina transportních procesů vysvětlena jako konstantní toky se zanedbatelnou fluktuací v čase,“ řekl Zlinszky. „Současné modely nepředpokládají ani nevysvětlují žádné výkyvy s periodami kratšími než 24 hodin.“

Nicméně v tuhle chvíli stále neexistuje přesné vědecké vysvětlení toho, jak funguje čerpací akce. Je pravděpodobné, že kmen vytlačuje vodu xylémem, což je systém pletiva rostlin, který přenáší vodu a živiny do všech větví a listů.

Zdroje: Collective-evolution.com, obrázek / StockSnap.io

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..