Úžasný příběh světoznámé gorily Koko. Jaké poselství nesla její poslední slova?

Ne každý zná příběh Koko, nejchytřejší gorily na světě. Já ho do poslední Duše K také neznal, ale ihned mě upoutal, a tak ho chci šířit dále.

Úžasné stvoření ze zvířecího světa se narodilo v zoo v San Franciscu v roce 1971. Poté se psycholožka Francine „Penny“ Patterson rozhodla přijmout ji ke studiu na Stanfordské univerzitě.

Prvním záměrem výzkumu bylo provést lingvistický experiment, konkrétně naučit gorilu americký znakový jazyk. Kdyby se tohle povedlo, mohla by s námi Koko komunikovat, a tak bychom snadno mohli vědět, co si primát myslí. Tak vypadal první záměr výzkumu.

S Koko, která zemřela minulý rok, se spolupracovalo přes 40 let, a jediným možným závěrem je, že nepřestávala nikdy překvapovat lidi, které s ní měli čest se setkat osobně. Prostřednictví videí však udivovala celý svět. Její pokroky byli působivé. Ukázala nám, že pro ni není problém se naučit používat mnohé naše slova a rozumět jejich významu.

Samozřejmě nadřazeně myslící lidé, si mysleli, že náš jazyk nás povyšuje nad zvířata. Takže byla řada pochybovačů o tom, zda Koko zvládne nejen opakovat gesta, ale také jim porozumět. Doktorka Pattersonová však ony pochybovače přesvědčila o opaku. Jistotu dodal fakt, že gorila vytvořila svoje nová slova. Například uměla slovo „náramek“ a slovo „prst“, ale ne slovo prsten. Jednoho dne, však Koko zkombinovala znaky pro tyto dvě slova, aby upozornila na prsten, který měla na sobě její učitelka.

Koko uměla více než 1000 znaků a rozuměla více než 2000 anglickým slovům. Dokonce některá slova uměla částečně i vyslovit.

Doktorka často četla Koko příběhy a jeden oblíbený byl o koťatech. Koko chtěla poslouchat příběhy každý den, dělalo ji to velikou radost. Jednoho den překvapivě řekla, že chce kočku. A tak ji dostala a dala jí jméno ve znakové řeči „All ball“. Stali se velkými přáteli. Koko se o kočku pečlivě starala a hrála si s ní. Po 15 letech úžasného přátelství kočka zemřela, a Koko, jak se zdá, si byla vědomá toho, že je mrtvá. Tedy chápala, co znamená smrt.

Další poutavým aspektem gorilího příběhu je přátelství s hercem Robinem Williamsem, který ji navštívil po smrti kočky. Koko byla z toho dlouho smutná. Znovu se však začala radovat a smát poté, co ji herec vyprávěl vtipy.

Další pro nás překvapující věc, se stala, když gorile byly sděleny klimatické změny. Koko vypadala šokovaně a velice ji tohle téma zajímalo.

Videí, kde je Koko je na Youtube opravdu mnoho, ale po nastínění jejího příběhu chci hlavně poukázat na její poslední sdělení světu, které by si každý z nás mohl vyslechnout a pustit do svého srdce. Slova ukazují, jak zvířata jsou v některých ohledech stále mnohem vyvinutější a srdečnější než my lidé. Děkuji Koko za její životní poselství.

Jsem příroda… … Jsem květiny, zvířata… … Jsem příroda.

Člověka Koko miluje.

Zemi Koko miluje.

Ale člověk hloupý… … Hloupý!

Koko zarmoucená… … Koko pláče.

Čas spěchá!

Opravit zemi! Pomoc zemi!

Rychle!

Chránit Zemi… … Příroda Vás vidí.

Děkuji.

                                                                  – Koko (1971 – 2018)

Zdroje: Popsci.com, Youtube.com, fotografie / koko.org

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..