TOP 10 – Výhody ledové sprchy pro zdraví a dlouhověkost

Já vím, ledové sprchy nejsou nic nového. Už naši dávnověcí předci dost jasně věděli, že otužování je v životě velkým darem. A nyní je toho navíc plný internet. V poslední době ještě více zpopularizoval otužování Holanďan Wim Hof. Proč se tedy chci zmínit o výhodách ledové sprchy? Já myslím, že nikdy není špatné si to znovu připomenout. Nebo tím třeba někoho nového zlákat na ledové sprchy. Myslím, že to může někomu dodat motivaci vykročit z komfortní zóny a vrhnout se na to.

Já v poslední době držím ledovou disciplínu opravdu každodenně. A proto si rád čas od času, když se mi pod ledovou sprchu moc nechce, připomenu její benefity. Buď se o tom bavím s kamarády nebo si to přečtu na internetu. V tomto článku se tedy podíváme na TOP 10 benefitů z pohledu zdraví a dlouhověkosti. Pojďme na to!

 

 

1. Ledové sprchy mohou zmírnit depresi

Vzhledem k tomu, že většina benefitů, které poskytuje ledové sprchování má spíše fyzický charakter, představuje tohle zjištění, potvrzené studiemi, další zajímavý důvod, proč začít s každodenními ledovými sprchami. Ledové sprchy nám prokazatelně zlepšují náladu.

2. Ledové sprchy mohou zvyšit energii a čilost

Zvýšením hormonu adrenalin, mohou studené sprchy působit jako přírodní stimulanty, které zvyšují hladinu energie a bdělosti (čilosti). To může mít pozitivní účinek na brzké probuzení, cvičení, sportovní výkon, učení a pracovní výkon.

3. Ledové sprchy mohou být prospěšné pro náš imunitní systém

Dalším zajímavým přínosem studené sprchy je její potenciální účinek zvýšení imunity. To spolu se snižováním zánětu v těle, nám zvýší obranyschopnost proti nachlazení a chřipce během zimních měsíců.

4. Ledové sprchy mohou snížit bolestivost svalů po únavě

Řada sportovců používá ledovou sprchu jako prostředek pro snížení bolestivosti svalů po namáhavém výkonu. To je skvělá zpráva jak pro profíky, tak pro amatérské sportovce, kteří chtějí cítit menší bolest svalů po výkonu.

5. Ledové sprchy snižují stres

Studené sprchy, kromě blahodárných účinků na depresi, mohou také pomoci snížit stres, napětí a zlepšit celkovou náladu. Studie prováděná na sportovcích ukázala, že sportovci sprchující se ve studené vodě vykazují sníženou úroveň napětí. Takže ledová sprcha je vhodnou volbou ve stresujících dnech.

6. Ledové sprchy mohou pomoci zvýšit hladinu testosteronu

Testosteron je jedním z nejdůležitějších hormonů při rozvoji síly a svalů, a má další příznivé účinky na odbourávání tuků a duševní zdraví.

To spolu s nárůstem adrenalinu vysvětluje některé již uvedené benefity. Sprchy v tomto smyslu mají mnohem větší význam, pokud se využívají konzistentně.

7. Ledové sprchy mohou zlepšovat krevní oběh

Vystavení těla studené vodě způsobuje zúžení cév v těle a jejich zmenšení. To způsobuje „pumpovací“ efekt, kdy dočasné zvýšení krevního tlaku pomáhá zlepšit průtok krve v těle.

To je další zdravotní přínos studených sprch. Napomáháním zlepšení průtoku krve v těle se snižuje riziko krevních sraženin, což může dlouhodobě snížit krevní tlak.

8. Ledové sprchy mohou zkrátit dobu regenerace po cvičení

Kromě snížení bolestivosti svalů mohou studené sprchy také pomoci tělu v zotavení po dokončení tréninku, a to snížením nahromaděné únavy.

To ukazuje, že studené sprchy mají klíčové místo pro návštěvníky posiloven a pro všechny další sportovce.

9. Ledové sprchy mohou zvýšit plodnost

U mužů mohou studené sprchy pomoci zvýšit počet spermií a zvýšit libido. Toto, spolu se zvýšením hladiny testosteronu, nabízí potřebnou pomoc těm, kteří trpí nízkým libidem nebo únavou. A pomůže těm, kteří hledají přirozený způsob, jak zvýšit sexuální touhu. To dopomáhá zlepšit kvalitu života a zvýšit celkovou pohodu.

10. Ledové sprchy mohou pomoci při hubnutí na optimální váhu

Chladné sprchy mohou tělu pomoci spalovat více tuku zvyšování celkového energetického výdaje, jelikož tělo spaluje kalorie při zvyšování tělesné teploty.

 

A já bych ještě dodal, že ledová sprcha a otužování obecně nám dává úžasný pocit být TADY A TEĎ, a mít naprosto čistou mysl.

 

Zdroj: intentioninspired.com

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..