TOP 10 – Užitečné stránky toho nebát se udělat chybu

„Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je mít pořád strach, že nějakou uděláte.“ – Elbert Hubbard

Pokud něco spojuje úspěšné lidi, tak je to zajisté neúspěch a velké množství chyb na jejich cestě. A proč tedy vypadá jejich život úspěšný? Protože je spojuje neutuchající touha pokračovat za svým cílem navzdory neúspěchům. Z chyb čerpají ponaučení více než pocity, že jsou neschopní nebo, že by snad měli skončit.

Proč tedy nevnímat chybu i jako moment, který je hodný oslavy? Moment, který může nastartovat podporu k očistě, povzbuzení obnovy, růstu a poučení. Naše chyby nabízí neuvěřitelný potenciál k emocionálnímu rozvoji a rozvoji charakteru, myšlení a jednání.

Chyby nás posilují

Každá chyba, kterou přežijeme nás posílí a posílí náš charakter. Ne nadarmo se říká: Co tě nezabije, to tě posílí. Chyby nám dávají sebedůvěru, odolnost a jistotu, že můžeme pokračovat. Můžeme čelit náročným výzvám a můžeme přežít. Důležité je si uvědomit tento aspekt neúspěchu. Možná jsme se toho obávali, ale udělali jsme chybu a přesto pořád stojíme pevně na našich nohách. To ukazuje na naši vnitřní sílu.

Chyby soustředí mysl na to, na čem opravdu záleží

Chyby nám pomáhají soustředit se na to, co opravdu chceme. Když jsme pokazili něco v našich vztazích a pociťujeme strach, který bolí. Nebo dokonce ztrácíme ze života to či koho milujeme, naše chyby jsou velmi cenným budíčkem. Mohou nás motivovat a přinést inspiraci. Mohou do naší mysli vnést jasnost a odhodlání. Chyby v nás mohou nastartovat snahu a ocenění toho, na čem nám záleží.

Chyby soustředí naši pozornost a naši energii

Někdy se necháme životními okolnostmi rozptýlit. Ve chvílích, kdy prožíváme něco nepříjemného, spustí se autopilot a najednou jsme plně v přítomnosti, naše smysly zbystří a naše pozornost velmi vzroste. Uvědomíme si, že jsme měli štěstí a omezenou možnost útěku. Uklidňujeme se. Pořád se cítíme špatně, plni napětí. Ale zároveň se nám ulevilo. A pak přichází povzbuzující výbuch nové energie a jsme více všímaví a vědomí, naše mysl se soustředí na úkol a naše jednání je vědomé a obsahuje jasný záměr.

Chyby nás sbližují

Být upřímný a nepopírat, že se někdy dopouštíme chyb, může zvýšit naši empatii a soucit. Uznání, že chyby jsou často nevyhnutelné a že jsme jich sami udělali mnoho, ovlivňuje naši reakci, když jsme svědky chyb druhých. Spíše než odsoudit, urážet druhé a vinit je, můžeme být laskaví a mírní. Pokud se dopustíme chyby, tak někdy potřebujeme pomocnou ruku, abychom se opět postavili na vlastní nohy. A to nám dává příležitost k tomu nebát se přijmout pomoc od ostatních a vážit si jejich daru. Odhalit naši zranitelnost není vůbec snadné, ale odměna a vztahy, které díky tomu získáme, mohou kvalitu našeho života posunout o úroveň výše.

Chyby nám dávají možnost nápravy

Když uděláme chybu, ovlivní to náš život, ale je možné, že i životy ostatních. Někdy to naše okolí ovlivní méně a někdy více. Máme ovšem šanci to vysvětlit, napravit a třeba se i omluvit. Tato příležitost nám dovolí lépe poznat sebe a okolí, prohloubit porozumění a upevnit vztahy a spojení s ostatními.

Chyby nás osvobodí od mýtické představy dokonalosti

Sdílení chyb mezi lidmi, nás může velice uklidnit. Jasně, chyby jsou součástí dokonalosti naší existence. Ale rozbíjí mýtickou představu o dokonalosti, která neposkytuje možnost a prostor pro chyby. Taková představa o bezchybné existenci nás spoutává, drží na místě, brání nám v rozletu a vytváří pocity nedostatečnosti a neochoty se o něco pokoušet.  Naše chyby však mohou být osvobozujícím elementem, který ničí iluzi dokonalosti a tohoto podvodu, který máme často v sobě naprogramovaný od společnosti.

Chyby tvoří příběhy, které můžeme sdílet

Život je o příbězích. Milujeme zajímavé příběhy. A vyprávění o našich neúspěších může být po čase určitě zdrojem zábavy a potěšení. Takovýmto vyprávěním ukazujeme, že naše chyby pro nás jsou zdrojem růstu a zábavy. Ukazujeme, že nemáme strach a obavy je sdílet, ba naopak. Připomíná nám to, abychom sebe nebrali příliš vážně. Smích a nebo i slzy nám dávají pocit uvolnění a jsou léčivé. Můžeme mít při takovém vyprávění lehký pocit studu, ale zároveň tím uklidňujeme a bavíme ostatní. A jak se říká: Sdělená starost, je poloviční starost.

Chyby stimulují naši kreativitu

Vydali jsme se určitou cestou, ale nezafungovalo to. A máme možnost to zkusit znovu, ale tentokrát jinak. Nutí nás to promýšlet jiné alternativy, hledat a objevovat nové možnosti. Naše chyby nás mohou propojit s naší fantazií a naučit využívat schopnost tvoření kreativnějším způsobem. Musíme se přizpůsobit nové situaci a přizpůsobit naše reakce nový okolnostem a informacím. Tvrdí se, že lehkost života spočívá ve schopnosti přizpůsobovat se různým okolnostem.

Chyby jsou palivem pro naše porozumění

Neexistuje nic lepšího než lekce získaná z našich vlastních chyb. Vlastní chyby nám nejlépe ukazují pochopení některých skutečností. Ano, varování, doporučení a zkušenosti mají velkou hodnotou a kvalitu. Ale je to pouze sdělení, které my sami nemáme pořádně opřené o realitu. To realita vlastních chyb nabízí velkou lekci a ponaučení, které se do nás hluboce zakoření, pevně si lekci zapamatujeme a chyba nám dává jasný smysl. Provedení menší chyby nás v budoucnu může ochránit před uskutečněním mnohem větších chyb, tedy chyb z který by bylo mnohem těžší se dostat. Není tím řečeno, že není úžasné získat poučení z příběhů ostatních, ta možnost je skvělá a můžeme se tím rychleji posunout dále, ale vlastní životní lekce bývají často mnohem efektivnější pro náš rozvoj.

Chyby nám napomáhají učit se a růst

Chyba = získaná zkušenost toho, co funguje a co ne. Dokonalé prověření reality. Chyb odhalují naše nedostatky a mezery ve znalostech a dovednostech. Poskytují nám nové informace, které nás mohou posunout kupředu. Ve chvíli, kdy vykročíme na cestu úspěchu, chyby nám přinášejí cennou zpětnou vazbu, která nás směřuje k našemu cíli.

Naše chyby v sobě obsahují neuvěřitelný potenciál a ohromnou sílu při tvorbě našeho životního odkazu. Pokud se neustále trestáme za chyby a uvízneme ve výčitkách, to neblaze ovlivní naše fyzické a psychické zdraví. Poku si však dovolíme kráčet život s laskavostí k ostatním, ale i k sobě samotným, dovolí nám to na chyby nahlížet úplně jinak. Potom máme větší možnost využít potenciál chyb k našemu růstu.

Vnímejme naše chyby s větší péčí, ohleduplností a soucitem. Poté více doceníme informace a lekce, které nám chyby poskytují.

Ano, vždy není lehké zvednout se s lehkostí a úsměvem na rtech. Občas tomu musíme dopřát čas, díky kterému nabere opět síly a radost. Ze začátku možná ani nevidíme tu světlou stránku a důvod neúspěchu. Ale jakmile špatné období překonáme, již nejsme tím stejným člověkem, jsme mnohem silnější a moudřejší.

Pokud ve vašem okolí někdo udělá chybu, nebojte se mu nabídnou pomocnou ruku, laskavost a soucit. Ale stejně se chovejte i k sobě, dopřejte si zakotvit v přístavu sebelásky, z kterého můžete znovu vyplout na svoji cestu bohatší o nové a cenné zkušenosti.

Zdroje: takingakinderpath.com, fotografie / stocksnap.io

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..