TOP 10 – Proč bychom měli číst každý den

Kdy jste naposledy četli knihu nebo nějaký významnější článek? Je to delší dobu? Patří do vašeho každodenního čtení pouze tweety, Facebook nebo návod na přípravu vašeho oblíbeného jídla? Možná patříte do skupiny lidí, kteří si nenavykli pravidelně číst a chybí vám to. Je dobré si některé z výhod čtení říci a třeba to některé z vás naladí na to si nějakou pěknou knihu přečíst. Tady máte rovnou deset důvodů/výhod proč je dobré čtení zařadit do svého každodenního života.

 

10. Dostupná zábava

O tom, že dobrá kniha poskytuje potěšení a zábavu o tom žádná. Ale některé knihy nejsou nejlevnější a kupovat si každý měsíc knihy leze docela do peněz. Nabízí se nám však možnosti jako knihovny, čtení některých knih online v PDF nebo si můžeme půjčovat knihy navzájem mezi známými. Další možností jsou například knižní budky, které už nejsou pouze záležitostí velkých měst. Dá se navštívit taky dobrá kavárna či čajovna, kde často mívají k dispozici knihy ke čtení ke kávě nebo čaji.

9. Klid a relaxace

Kromě relaxace, která doprovází čtení dobré knihy, je možné, že i téma, o kterém čtete, může přinést obrovský vnitřní mír a klid.

Čtením duchovních textů si můžete snížit krevní tlak a vyvolat nesmírný pocit klidu. Bylo prokázáno, že čtením tzv. duchovních knih, zabývajících se svépomocí, osobním rozvojem atd., pomáhají lidem trpícím určitými poruchami nálady a s mírnými duševními chorobami.

8. Dovednost vašeho psaní se zlepší

To jde ruku v ruce s rozšířením vaší slovní zásoby.

Vystavení vaší vlastní pozornosti nádherně napsaným dílům má významný vliv na vaše vlastní psaní. Stejným způsobem, jakým se hudebníci navzájem ovlivňují a malíři používají techniky zavedené předchozími mistry, se spisovatelé také učí, jak vymýšlet prózu čtením děl druhých.

7. Zlepšení soustředěnosti a koncentrace

V našem internetem šíleném světě je pozornost věnována milionům různých směrů najednou, když se každý den věnujeme provádění mnoha a mnoha úkolům.

V pětiminutovém rozpětí rozdělí průměrný člověk svůj čas mezi práci na úkolu, kontrolu e-mailu, chatování s několika lidmi, sledování Twitteru, sledování smartphonu a interakci s okolím. Tento typ chování způsobuje zvýšení úrovně stresu a snižuje naši produktivitu.

Když čtete knihu, veškerá vaše pozornost je zaměřena na příběh – zbytek světa prostě padá a můžete se ponořit do všech jemných detailů, které z knihy nasáváte.

Zkuste číst 15-20 minut před prací (tj. v MHD cestou do práce například), a budete překvapeni, o kolik více jste soustředěni až dorazíte do práce či školy.

6. Získání lepší analytického myšlení

Četli jste někdy tajemný román a vyřešili jste toto tajemství před dočtením knihy? Pokud ano, mohli jste využít kritické a analytické myšlení, tím že jste dávali dohromady všechny poskytnuté podrobnosti a roztřídili je, abyste určili, jak to bude. Poté můžete s ostatními hodnotit, zda zápletka dopadla vhodně a diskutovat své názory na knihu.

5. Zlepšení paměti

Když čtete knihu, musíte si pamatovat mnoho postav, jejich pozadí, ambice, historii a jednotlivé nuance, jakožto i další vedlejší příběhy atd., napříč celou knihou. A takto se rozvíjí naše paměť, která si pamatuje, čím dá více informací.

Je ohromující, že každá nová zapamatovaná věc, kterou absorbuje náš mozek, vytváří nové synapsy (mozkové dráhy) a posiluje stávající, což pomáhá při krátkodobém vyvolání nějaké vzpomínky a také je dobré pro stabilizaci nálad.

4. Rozšíření slovní zásoby

Logicky, čím více čtete, tím větší slov potkáte, a nevyhnutelně se dostanou do vašeho každodenního života. A být lépe výřečný se hodí pro každou profesi, životní situaci a rozhovor. Dokážete mnohem lépe vyjádřit svoje myšlenky a působíte na lidi daleko vzdělaněji a moudřeji.

Čtení knih je také zásadní pro naučení nových jazyků, protože se vystavujete slovům používaných v různých kontextech, což zlepšuje plynulost mluvení a psaní.

3. Vědomosti

Všechno, co čtete, naplňuje vaši hlavu novými kousky informací a nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit. Čím více znalostí máte, tím lépe jste vybavení k řešení jakékoliv výzvy, se kterou se kdy setkáte.

2. Snížení stresu

Bez ohledu na to, kolik stresu máte v práci, ve svých osobních vztazích nebo v dalším záležitostech, s nimiž se v každodenním životě potýkáte, vše prostě zmizí, když se ztratíte ve skvělé knize. Například dobře napsaný román vás může přenést do jiných říší, zatímco poutavý článek vás rozptýlí a udrží vás v přítomném okamžiku, nechá zmizet napětí a umožní vám relaxovat.

1. Rozvoj naší mysli (stimulace mysli)

Studie ukázaly, že mentální stimulace může zpomalit postup (nebo možná i zabránit) Alzheimerovy choroby a demence, protože udržení mozku v aktivním stavu a jeho zapojování do aktivity zabraňuje ztrátě jeho energie/síly.

Stejně jako jakýkoliv jiný sval v těle, i mozek vyžaduje cvičení, aby se udržel silný a zdravý, takže fráze „používat nebo ztratit“ je zvláště výstižná, pokud jde o naši mysl. Zjistilo se, že pomáhají také hádanky, hraní her (třeba šachy) ke kognitivní stimulaci mozku.

 

Takže hurá pro novou knihu 😀 Neváhejte tento příspěvek sdílet (jednoduše tlačítkem pod článkem), aby lidé znovu objevovali kouzlo čtení. 🙂

zdroj: lifehack.org

 

 

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..