TOP 10 – Nejoblíbenější citáty a myšlenky Jana Wericha

Nechceme zapomínat na moudrost lidí z naší vlasti. A proto se nám zdá skvělé jako první uvést citáty a myšlenky takového velikána zábavy jako je Jan Werich. Rozdával tolik moudrosti a zábavy jako málo kdo v naší historii. A dokonale to dokázal propojit. A proto si pojďme uvést jeho nejoblíbenější citáty a myšlenky.

Nejprve si řekněme něco málo o jeho životě. Jan Werich pocházel z rodiny pojištovacího úředníka a chodil do školy s Jiřím Voskovcem na gymnázium v Praze. Následně přešel na jiné gymnázium. A dále studoval práva, ale ty úspěšně nedokončil.

V roce 1927 v dubnu Werich s Voskovcem uvedli představení Vest pocket revue. Následně se stal v roce 1927 soubor součástí Osvobozeného divadla. Voskovec a Werich pracovali v Osvobozeném divadle jakou herci a také autoři. Vznikla tak úžasná dvojice doprovázená hudebníkem Jaroslavem Ježkem.

V listopadu 1938 Osvobozené divadlo skončilo. Hudebník Ježek emigroval. Po návratu však založili divadlo V+W. Voskovec roku 1948 odešel do exilu. Werich tedy přešel do Divadla státního filmu v Karlíně. V letech 1955-1959 působil jako umělecký ředitel a herec Divadla satiry (známé jako Divadlo ABC). Tam měli možnost společně s Miroslavem Horníčkem uvádět nekterá přestavení z Osvobozeného divadla.

Samozřejmě do repertoáru Jana Wericha neptaří pouze divadlo, ale i film a televize.

Komunisté však Werichovi zakázali v 70tých letech činnost v médiích kvůli jeho postoji k pražkému jaru 1969. Následně už nemohl dále výrazně působit v žádném veřejném kulturním „zaměstnání“.

Například o pražkém jaru říkal v roce 1968 ve svých televizních rozhovorech: „takže když to shrneme… tak je to lepší, než jsme se báli, že by to mohlo bejt, když jsme mysleli, že by to mohlo bejt moc špatný… ovšem musí se to hlídat!

Pojďme si uvést jeho 10 výroků, kterém jsou velice oblíbené. Pořadí berte čistě jako formální záležitost. 🙂

 

1.

„Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.“

 

2.

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“

 

3.

„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“

 

4.

„Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život!“

 

5.

„Mít rád lidi a milovat lidi, to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí. Kdo myslí jenom na sebe, ochudí jiné o sebe, ochudí sebe o jiné, zakrní a zahyne.“

 

6.

„Bůh stvořil člověka, ale nedal si to patentovat, a tak to teď po něm může dělat kdejakej blbec.“


 

7.

„Kdo se umí smát sám sobě, má právo smát se všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá.“

 

8.

„Přátelství je součást lidského štěstí.“

 

9.

„Jedna ženská vidí často dál, než pět mužských s dalekohledem.“

 

10.

„Televize není nepřítel, televize se dá vypnout.“

 
A na závěr píseň, která zlepší celý den. Já osobně si ji pouštím skoro každé ráno. 😀
 
https://www.youtube.com/watch?v=Q8YHa_orI2Q
 

Zdroj: citaty.net, wikipedia.cz, databazeknih.cz

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..