TOP 10 – Nejoblíbenější citáty a myšlenky Eckharta Tolleho

Eckharta Tolleho, filozofa a jednoho z nejvýznamnějších duchovních učitelů světa, nemusím nijak blíže představovat. Myslím, že každý o něm někdy slyšel. Nebo setkal se z jeho učením o bytí v přítomném okamžiku či jeho knihou Moc přítomného okamžiku.

Takže nebudu zde uvádět jeho celoživotní příběh. Jen mi dovolte krátce zmínit jeho bod zlomu neboli duchovní probuzení. A to jak se Eckhart Tolle stal duchovní učitelem a napsal svoje nejvýznamnější dílo Moc přítomného okamžiku.

 

Tady je příběh o jeho duchovním probuzení:

Eckhart Tolle žil do svých 30 let v neustálém strachu a sebevražedné depresi. Ale dnes má pocit jako by tento jeho minulý život prožil někdo jiný. Jedné noci krátce po svých 29. narozeninách se probudil s pocitem naprosté hrůzy. S podobnými pocity se probouzel často, ale tentokrát to bylo mnohem silnější. Celý svět mu přišel cizí a nebezpečný. Nenáviděl svůj život a celou svoji existenci. Napadlo ho: „Už dále nemohu žít sám se sebou.“ A neustále si tuhle myšlenku opakoval.

Pak si náhle uvědomil, jak je tahle myšlenka podivná. „Jsem jeden nebo dva? Jestliže nemohu žít sám se sebou, pak musíme být dva. Já, které odmítá žít s tím druhým já. Je možné, že jen jedno z nich je skutečné.“

Tohle náhle duchovní uvědomění ho tak ohromilo, že nebyl schopen myslet. Byl při plném vědomí, ale všechny myšlenky zmizely. A cítil, jak ho vtahuje jakýsi vír energie. A ze své hrudi uslyšel: „Ničemu se nebraň.“ Eckhart se ponořoval do prázdnoty ve svém nitru a strach zmizel.

Ráno po probuzení uslyšel zvuk ptáka za oknem. A nikdy předtím tak krásný zvuk neslyšel. A to ráno mu všechno připadalo jiné, úžasné a nádherné. Následující měsíce žil ve stavu hlubokého klidu a blaženosti. A téměř dva roky potom Eckhart Tolle strávil sedáním po lavičkách v parku bez společensky definované role. Ale než zážitek této blaženosti, který po čase mistra částečně opustil, je důležitější vnitřní klid, který ho nikdy neopustil. V krátkosti Eckhart Tolle poté přijal vnější identitu duchovního učitele, a začal učit to co na vlastní kůži poznal.

 

Ve stručnosti jsem ukázala, jak Eckhart Tolle nalezl tuhle moudrost, a že nebyl osvícený už od narození a musel si k tomu na své cestě dojít skrz určité nástrahy a utrpení. Pokud jste jeho kniho Moc přítomného okamžiku nečetli, tak ji velice doporučuju, je tam i jeho příběh.

Nyní si pojďme ukázat pár jeho citátů a myšlenek oblíbených na českém internetu:

1.

„Vše v přírodě – každá květina, každý strom a každé zvíře nás může mnohému naučit.“

2.

„Jsme živou silou vesmíru, v každém okamžiku máme moc si zvolit kým a čím chceme v tomto světě být.“

3.

„Mnozí lidé jsou tak uvězněni ve své mysli, že pro ně krása přírody vůbec neexistuje.“

4.

„Smrt vás zbaví všeho, čím nejste.“

5.

„Dovol přírodě, aby tě naučila klidu.“

6.

„Nedovolte strachu, aby vstoupil do vaší mysli.“

7.

„Máte-li dojem, že se Vám něčeho nedostává, neprodleně to poskytněte prvnímu člověku, kterého potkáte.“

8.

„Negativní emoce jsou příznakem toho, že se něčemu bráníte.“
 

9.

„Když ztratíte spojení s vnitřním tichem, ztratíte spojení se svým já. Pokud ztratíte spojení se svým já, ztratíte se ve světě.“

10.

„Většina lidské bolesti je zbytečná. Bolest si způsobujete sami, dokud se necháte ovládat svou myslí.“
 
 

Zdroj: citaty.net, kniha Moc přítomného okamžiku – Eckhart Tolle

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..