TOP 10 – Nejoblíbenější citáty a myšlenky čtrnáctého dalajlámy

Čtrnáctý dalajláma, vlastním jménem Tändzin Gjamccho, je držitelem Novelovy ceny za mír. Je v dnešní době hlavní tváří buddhismu a Tibetu. Již v patnácti letech se tento muž stal dalším dalajlámou. Kvůli násilné okupaci Tibetu Čínou se však musel doposud z Tibetem rozloučit a uchýlil se do exilu v Indii. Zde ustanovil tibetskou exilovou vládu.

Tento muž proslul především svojí laskavostí a propagací cesty nenásilí a soucitu.

Pojďme si krátce přiblížit jeho příběh. Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho byl zvolem čtrnáctým dalajlámou již v roce 1950. Ve dvou letech ho nelezli hledači dalšího dalajlámi ve vesnici Tagccher na severochýdodě Tibetu. Poznali ho podle toho, že s velkou přesností a jasně vybral předměty, které patřili předchozímu dalajlamovi.

Následovalo období v Lhase, kde poustoupil výuku řady předmětů budhismu, historie, filozofie, medicíny, fyziky, atd. Poté byl v patnácti ustanoven dalajlámou. Bylo to docela brzo, ale kvůli problémům mezi Tibetem a Čínou neměl na vybranou. Tibet potřeboval vůdce. Čína nakonec násilně obsadila Tibet a dalajláma neměl na vybranou. Musel uprchnout do Indie, aby přežil a dál dřžel pochodeň svobodného Tibetu. V Indii dalajlámu přivítali s otevřeným srdcem a tak tam mohl ustanovit exilovou vládu. A mohla se v Indii nadále vyučovat Tibetská kultura (jazyk, víra, atd.) ve školách, tak aby se uchovala i nadále.

Tändzin Gjaccho byl velký průkopníkem v oblasti propagování Tibetu a navázání kontaktů se západem. A proto je budhismus a osvobození Tibetu tak velkým tématem v celé západní společnosti. Uzavřenost Tibetu byla totiž jednou se slabin, kterou využila Čína.

V roce 1989 čtrnáctý dalajláma obdržel Nobelovu cenu za mír. Mimochodem „porazil“ našeho bývalého prezidenta Václava Havla. Dalajláma byl oceněn především za nenásilnou politiku vůči Číně.

 

 

Pojďmě si nyní přiblížit několik jeho úžasný myšlenek, které mohou náš život a svět učinit lepším místem. Určitě mnoho těchto citátů znáte, ale proč si je nezopakovat. Opět pořadí berte pouze jako formu tohoto článku, nikoliv jako dogma. Kdybychom zde měli uvést všechny vznešené myšlenky čtrnáctého dalajlámy, tak bychom vytvořili hodně dlouhý text. Nezdržujme a zde jsou některé z jeho perel. 🙂

 

1.

„Nedopusťte, aby malá hádka zničila velké přátelství.“
 

2.

„Při nedorozumění s vašimi milovanými, řešte pouze vzniklou situaci. Netahejte do toho minulost.“
 

3.

„Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.“
 

4.

„Čím více se snažíme držet minulosti, tím směšnější a poničenější se náš život stává.“
 

5.

„Pamatujte, že mlčení je někdy tou nejlepší odpovědí.“
 

6.

„Má-li problém řešení, nemá smysl dělat si starosti. Když řešení nemá, starosti nepomohou.“
 

7.

„Když se ptali Dalajlámy, co ho na lidech a lidskosti nejvíc překvapuje, odpověděl: „Lidé. Protože obětují zdraví, aby vydělali peníze, potom obětují peníze, aby znovu získali zdraví, potom se tak znepokojují minulostí a budoucností, že si neužívají přítomnosti, a.. tak nežijí ani v přítomnosti ani v budoucnosti. A žijí tak, jakoby neměli nikdy zemřít, a potom zemřou bez toho, aby předtím žili.“
 

8.

„Lásce a vaření se oddávejte bez ohledu na nebezpečí.“
 

9.

„Žijte dobrý a čestný život. Až zestárnete a podíváte se zpátky, budete se moci radovat podruhé.“
 

10.

„Existují pouze dva dny v roce, kdy nemůžeme udělat vůbec nic. Jedním je včerejšek a druhým zítřek. Proto je dnešek tím správným dnem, kdy má člověk milovat, konat a žít.“
 
 
Zdroje: citaty.net, wikipedia.cz
Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..