Toltékové vzkazují: Ovládni svoji mysl a žij jako Mistr

Čtyři dohody Dona Miguela Ruize nás učí, jak  vystoupit z bludného kruhu myšlení. Tím, že budeme mířit slovy přesně. Nebudeme si vytvářet domněnky. Nebudeme si nic brát osobně a budeme vše dělat nejlépe, jak umíme. Don Jose Ruiz pokračuje v učení svého otce. Společně světu představili pátou dohodu, která zní: Buďte skeptičtí, ale naslouchejte.

Na svět přicházíme nazí, čistí a nevinní. Nemusíme nic umět, ničím být. Nikdo po nás nechce, abychom projevovali nějaké výrazné kvality, stačí, že prostě jsme. To samo o sobě plně dostačuje k tomu, aby všichni kolem nás zářili štěstím a radostí.

Jak jde čas, začínají nás lidé v našem okolí zahrnovat svými představami a názory. Určité představy mají naši rodiče, jiné prarodiče a další příbuzní, jiné zase učitelé ve škole.

Netrvá dlouho a přestáváme vnímat svět jaký je a začínáme ho posuzovat přes brýle přejatých názorových systémů. Původně čistou a nevinnou bytost žijící v lásce a harmonii začne ovládat tyran mysli.

Systém odměn a trestů nás spoutává do snu oběti 

Všichni dobře známe neodbytný hlas v naší hlavě, který nám říká, co a jak máme dělat. Jací máme být, jak se máme chovat v té či oné situaci. Zvykli jsme si posuzovat, soudit a odsuzovat. Sami sebe i celý svět.

Tím, že jsme během života nekriticky přejali velké množství informací, které nám v dobré víře předali naši rodiče a učitelé, jsme se ocitli v patové situaci. V důsledku principu odměny a trestu jsme se ocitli ve světě plném hrozeb a nebezpečí, ve snu oběti.

Návrat do světa čistoty

S přibývajícím věkem zjišťujeme, že mnohé z toho, co nám druzí říkali, je jinak. Postupně bereme jeden názor po druhém a v souladu se svou zkušeností si tvoříme své vlastní názory. Ocitáme se ve snu bojovníka. Znovu se učíme milovat sami sebe a celý svět. Zjišťujeme, že vůbec není tak děsivým místem, jak se nás někteří snažili přesvědčit.

Můžeme postoupit ještě o stupínek výš a žít ve snu Mistra. V této úrovni si dopředu netvoříme žádné představy ani názory. Jsme skeptičtí, protože jsme poznali, že všechny pravdy jsou pouze relativní. Pečlivě však nasloucháme. Sami sobě i druhým. Víme, že všechno má svůj čas a podle toho jednáme. Netlačíme na druhé ani se je nesnažíme o čemkoliv přesvědčit. Naše dny se odvíjejí okamžik za okamžikem, podobně jako se odvíjejí dny nemluvněte. Znovu se navracíme do prostoru čistoty a nevinnosti. Život se opět stává zázrakem.

Cítíte ve svém životě rostoucí tlak? Možná se jedná o výzvu přehodnotit vše, co děláte a čím jste.  Vytvořte si nové dohody propojující vás s vaší podstatou. Silou vlastní skepse se posuňte za jakékoliv názory a myšlenky, vstupte do proudu života a žijte jako Mistr sebe sama.

Michal Čagánek

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..