Toltécká rada – Jak poznat pravdu od lži? (Pátá dohoda)

Tahle rada bude trochu vytržená z celého kontextu knihy Pátá dohoda. Není tedy mým záměrem se zde pokoušet popsat celou knihu, ale jednoduchým způsobem popsat hlavní myšlenku Páté dohody v souvisloti rozeznání pravdy od lži. A třeba vás naladit na přečtení celé knihy, která Vám předá moudrost páté dohody v celé její plnosti.

Ale už k tématu. Jak rozeznat co je pravda a co ne? Je to skutečně realita nebo pouze realita v naší hlavě? Čili taková virtuální realita. Pátá dohoda nám dává sílu pochybnosti. Pátá dohoda zní: „Pochybujte, ale učte se naslouchat.“

A jak nám to pomůže rozeznat pravdu od lži? Pochybujte. Nevěřte. A čemu tedy nevěřit? Nevěřte tomu příběhu, který si v hlavě vyprávíte čili svojí mysli. Nevěřte sami sobě, nevěřte nikomu jinému. Ale naslouchejte.

 

Pravda nepotřebuje, abyste v ní věřili, pravda jednoduše je a žije dál, ať už v ní věříte nebo ne. Naopak lži potřebují, abyste v ně věřili. Když nebudete věřit lžím, neustojí vaší skepsi a jednoduše se vytratí.“ – citace z knihy Pátá dohoda

 

Lži tedy potřebují energii lidí (vaši energii), abyste je ve své mysli udržovali. Jakmile však lidé neposkytnou svoji energii, pozornost lživé myšlence nebo-li tuto lživou myšlenku vystaví svojí skepsi, nemá šanci přežít. Sama o sobě totiž nemá energii, protože není založená na pravdě, skutečnosti, životu. Tedy lež nás energeticky vyčerpává, přežívá na naší eneregii. Oproti tomu pravda je plná vlastní energie, kterou nám poskytuje a nabíjí nás.

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..