Telomery – Můžeme se dožít i 125 let. Vědecky potvrzeno!

Telomery jsou ochranné konce na každém z chromozomů v našem těle, které chrání tato vlákna DNA během procesu replikace. Výzku přímého vztahu mezi délkou telomer a zdravím a délkou života není u konce. Ale už víme, že délka telomer člověka je ovlivněna genetickými a enviromentálními faktory a to má jednoznačně souvislost se stárnutím a rozvoji některých chorob.

Naše tělo tvoří něco okolo 100 milionů buněk. A každá tato buňka obsahuje jadérko, kde se nacházejí chromozony. Tedy dlouhá vlákna DNA, genů, jenž udávají to jak vypadáme, jakou máme barvu pleti, barvu očí, hlas, jak jsme vysocí atd.

Na každém konci chromozomu se nachází telemora, které slouží k ochraně DNA během procesu replikace. (Viz obrázek níže.)

 

 

Pokaždé, když se chromozom rozdělí, telomera se o něco málo zkrátí. Jakmile se délka telomery dostane u buňky pod určitou úroveň buňka umírá. Pokud se po takovou úroveň dostane velké množství buněk v našem tělě, umíráme stářím.

Ve vědecké obci se velká část vědců shoduje, že teoretický věk průměrného člověka, s ohledem na telomery, je asi 125 let. Tak dlouho trvá než se dostatečný počet telomer v našem těle dostane pod hranici, kdy umřeme stářím.

A proč se tedy nedožíváme 125 let? Důvodů je několik, ale například selhání našeho imunitního systému proti boji s nemocí nebo tělo není schopno zabránit zkracování telomer.

Co má vliv na zkracování telomer? Nezdraví životní styl, stres, nezdravé životní prostředí, atd. Takové chování či vlivy okolí vytváří volné radikály, které se na telomery navazují a mohou je v zkracovat.

Co to pro nás znamená? Telomery většiny našich buněk se zkracují během procesu replikace DNA. To je přirozený proces stárnutí. Ale pokud žijeme tak, aby se naše telomery zkracovaly co nejpomaleji, může se průměrný člověk dožít 125 let. Také případy dlouhého věku jsou na světě zaznamenány, ale nyní víme, že z pohledu našeho fyzického těla máme tuhle možnost všichni. 

V žádné případě neberte tento článek jakkoliv odborně nebo doslovně, ale pro mě byla velice zajímavá informace, že i věda takovouto věc prokázala. Že je možné dožít se 125 let u běžného člověka! 🙂 Informace o telomerech se ke mě dostala v knize Biologie víry od Bruce Liptona. Více o tomto skvělém muži, který se zabývá především epigenetikou, se můžete dočíst zde.

Zdroj: superionherbs.cz

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..