Síla je často jen převlečená slabost

Znáte ten pocit, kdy je váš kolega nebo někdo blízký až příliš silná osobnost na to, abyste s ním polemizovali a spíše se takovým situacím vyhýbáte?

Co když je to jen klam a maska?

Trefa. Na první pohled to může působit, že jsou takoví lidé skutečně silní a neporazitelní, ale čím více agrese a bojovnosti v tom je, tím více slabosti tím zakrývají. Jakékoli negativní emoce a snaha vždy vítězit nebo si vynutit své stanovisko naznačuje, že daný člověk potřebuje mít situaci pod kontrolou a naučil se toho dosahovat spíše dětinskými manévry a manipulací.

Protože vyrovnaný a sebejistý člověk si nikdy nic nevydupává a nezastrašuje druhé. Jestliže se tedy setkáváte s osobou, která má k demokracii daleko a nutí vám své názory nebo podle ní musíte hlasovat na poradách, pak je to spíše ublížené ego než zralá a silná osobnost.

 

Občas máme každý snahu maskovat své nejistoty nebo slabiny arogancí, povýšeneckým přístupem nebo chladem, ale vždy tím ukazujeme, že nejsme s něčím v pohodě, že se cítíme zranitelně a naše obrana slouží k tomu navodit si pocit síly. Je škoda, že se bojíme ukázat svoji zranitelnost a sami sebe a místo toho se snažíme hrát, že jsme nad věcí. Často kvůli tomu můžeme být druhým nesympatičtí a zbytečně si budujeme pověst drsňáka nebo jsme pro druhé nečitelní.

 

Co nás vede k tomu se převlékat za silné?

Pochybnosti. O sobě, své ceně, vzhledu, inteligenci, názorech. Když sami sebe nepřijímáme takové, jací jsme, pak se cítíme v nebezpečí a mimo komfortní zónu a potřebujeme si tento deficit nějak kompenzovat. Nejčastěji toho dosahujeme manipulací s druhými(ať si to přiznáme, nebo ne), perfekcionismem, vysokými nároky na sebe nebo nesebe-láskou. Ten, kdo o sobě pochybuje, si není sebou jistý, a tím pádem nebude jistý nikde na světě.

 

Jak se stát silným přirozenou cestou?

Je potřeba začít uvnitř sebe, musíme si dát to, co chceme od druhých. Ocenit se, pochválit se, být na sebe hodný a důvěřovat svému pocitu. Budovat si k sobě vztah a respektovat se. Když toto dokážeme, přestaneme si hrát na někoho jiného a na siláky a budeme se ve vnějším světě cítit mnohem více jistí a cenní. Přijmete svoji zranitelnost, ale současně se budete umět cítit bezpečně i mimo svoji komfortní zónu a hry zmizí. Každá role, kterou nasazujeme, je jen ochrana před druhými. Když se začneme mít rádi, pak už se nebudeme mít proč chránit, protože nejvíc nám ubližuje naše mínění o nás a ne od druhých. Svět se pro nás stane bezpečný, když my si to bezpečí vytvoříme uvnitř sebe. 🙂

Adéla Chytilová

Zdroj: foto / stocksnap.io

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..