Přirozené zemědělství podle Masanobu Fukuouka – „Nejvyšším cílem je mít spoustu času na pořádného šlofíka…“

Masanobu Fukuouka byl japonský filozof, ekologický aktivista a zastánce přírodního farmaření. Celý způsob přírodního farmaření popsal a propagoval. Jeho jádrem je bezorebné obdělávání půdy a hnojení bez použití chemie.

Toto farmaření má podstatu v nicnedělání. Je dost podobné permakultuře a ekologickému přístupu k zemědělství. Masanobu Fukuoka dospěl k tomuto zemědělství díky duchovnímu zážitku, když měl vysoké horečky. Tento zážitek ho pobídl k opuštění práce v klasické zemědělství a návratu do rodného kraje v roce 1938. Proslavila ho však především kniha Revoluce jednoho stébla slámy, která dosáhla světového věhlasu a inspirovala zemědělce po celém světě.

Masanobu Fukuaoka žil soběstačně na své farmě stranou od neustálého spěchu a shonu světa. Jeho víra, že příroda si najde svou cestu, se nezměnila po celý život až do jeho smrti ve věku 95 let.

Pokud se chcete dozvědět více, tak se níže podívejte na video s krátkým portrétem Masanobu Fukuaoka a pár vybraných citátů z videa, které mě zaujali.

Nejvyšším cílem je mít spoustu času na pořádného šlofíka…

 

Nezáleží na tom, co děláme, ale co neděláme.

 

Čím více zasahujeme, tím více se vzdalujeme přírodě a tím obtížněji hospodaříme.

 

Nic nedělejte. Omítněte lidskou chytrost. Materiální předměty nemají žádnou hodnotu. Lidé neprodukují. To příroda tvoří. Lidé nedokážou vytvořit ani jedno stéblo trávy. Všechno dělá příroda.

Zdroje: wikipedia.org, youtube.com / Tarak

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..