Pět věcí, kterých před smrtí nejvíce litujeme

Seznam pěti věcí, kterých nejvíc litujeme, jsem objevil v knize Čeho nejvíce před smrtí litujeme od australské autorky Bronnie Ware. Tato žena je spisovatelka, písničkářka, vyzkoušela za svůj život mnoho zaměstnání. A jedním z nejušlechtilejších zaměstnání, díky kterému vznikla tato kniha, byla paliativní péče. Tedy péče o lidi, kteří jsou na prahu smrti. A protože Bronnie Ware s němi trávila mnoho času a povídali si, pacienti se jí svěřovali s svým životem a i s tím, čeho před smrtí nejvíce litují. Bronnie Ware se starala o mnoho pacientů, takže se jí podařilo dát dohromady 5 věcí, kterých obecně lidé nejvíce litují před svojí smrtí. A my se z těchto zpovědí lidí můžeme poučit jak žít. Možná vám tato kniha dopomůže k tomu najít odvahu žít. Kniha je plná emocí a obsahuje zajímavý příběh Bronnie Ware, který je velkou inspirací pro ostatní.Kniha ve mě dlouho zanechala pocit, který mě nutil o těchto věcech více přemýšlet. Kterých věcí tedy nejvíce litujeme před smrtí?

První věc, které litujeme:

Škoda, že jsem neměl kuráž žít podle svého a ne tak, jak ode mě očekávali ostatní

Neohlížejme se tolik na to, co si o nás myslí ostatní. Žijme podle svého srdce. Dovolme si žít podle sebe.

Druhá věc, které litujeme:

Neměl jsem pracovat tak tvrdě

Život není o tom trávit ho celý v práci. Nezapomínejme na to! Život není jen o penězích. Věnujme se i svým blízkým a činnostem, které nás naplňují pocitem radosti (čtení, cestování, sport, posezení s rodinou či příteli,…).

Třetí věc, které litujeme:

Škoda, že jsem neměl dost kuráže, abych dal najevo své city

Nezapomínejme říkat své rodině, kamarádům, parterům, že jsou pro nás důležití. Že je máme rádi. Oni to zcela jistě rádi uslyší, udělá jim to radost a vztahy se zlepší. Kdo ví jestli jsou si tím jistí, když jim to nepovíme. A pak na konci dlouhého života může být pozdě. Dávejme najevo své city.

Čtvrtá věc, které litujeme:

Škoda, že jsem nezůstal ve spojení se svými přáteli

Přílišná starost o rodinu a práci také není dobrá. S přáteli si můžete povídat o věcech, které s rodinou neproberete. Zavzpomínat na vaše zážitky. Podniknou aktivity, které v rodině nebo v práci nejsou. Budete mít pestřejší život a neuzavřte se jen v jedné bublině. A navázat staré spojení s kamarády už potom není snadné. Nebo si hledat nové přátele. Proto jakmile máte možnost potkávejte se s přáteli.

Pátá věc, které litujeme:

Škoda, že jsem si nedovolil být šťastnější

Proč máme v hlavě nějakého soudce, který nám říká: Ty si nezasloužíš být šťastný nebo to štěstí stejně pomine? Buďmě šťastní, zasloužíme si to každý z nás. Je to jeden z našich hlavních „úkolů“ v životě. Dovolme si být šťastní.

 

Velice doporučuj si tuto knihu přečíst. Protože tam je ke každé věci, které litujeme před smrtí, autentická zpověď člověka, který je na prahu smrti a přemítá svůj život. Velká inspirace, která nabízí poučení! 🙂

Zdroj: kniha Čeho před smtí nejvíce litujeme (Bronnie Ware)

 

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..