Nejchytřejší Čech říká, že umělá inteligence je pouze marketingový tah

Umělá inteligence je v dnešní době velice probírané téma. Řada odborníků tvrdí, že to je budoucnost technologie a v lečem to dokáže nahradit člověka. Celá řada firem se chlubí, že touto technologií disponují. Ale je výraz umělá inteligence přesný a výstižný pro nové technologie? Řada lidí si to nemyslí a mezi tyto lidi patří i nejchytřejší Čech Karel Kostka, který v rozhovoru pro DVTV zabrousil do témat jako kvantové vnímání vesmíru, naše mysl a vědomí atd. Doporučuji zhlédnout rozhovory, které Karel Kostka, člověk s naměřeným IQ 206, v poslední době poskytl. Odkazy najdete na konci našeho příspěvku.

Karel Kostka je úžasný v tom, že terčem jeho zájmu je mnoho věcí, kvantová fyzika, vědomí, psychologie, psaní knih, hra na hudební nástroje a také je například zakladatelem a ředitelem několika škol v České republice. Školy jsou význačné tím, že se v nich se studenty jedná rovnocenně, tvoří přátelské a inspirativní prostředí a snaží se přispět ke zlepšení způsobu učení. A to především v tom, že učí studenty nebát se udělat chybu, jelikož je to zcela v pořádku chybovat a následně se z toho poučit. Učení na těchto školách tedy nespočívá pouze v biflování informací nazpaměť, bez jakéhokoliv praktického využití.

Vraťme se, ale zpátky k tématu tohoto příspěvku. Proč umělá inteligence ve skutečnosti nedisponuje inteligencí? Protože inteligence, vědomí jsou pojmy, které nikdo nedokáže pořádně popsat a uchopit na tož vytvořit něco stejného nebo podobného. Umělá inteligence také nedisponuje emocemi a intuicí. Krásné vysvětlení poskytl před časem Karel Kostka v rozhovoru pro DVTV a proto mi dovolte ho krátce citovat.

Karel Kostka řekl v rozhovoru pro DVTV:

“Spousta firem hovoří o tom, že řeší problém umělé inteligence. Umělá inteligence je pouze marketingový tah. Nic takového neexistuje. Neexistuje žádný vědec, žádná firma žádnou umělou inteligenci k dispozici nemá, protože když srovnáte za komunistů se říkalo poručíme větru dešti. Tak umělá inteligence je jako když pustíte fén, ale ta skutečná inteligence, kterou lidé disponují je jako vichřice nebo když běží tornádo. A my si pouze namlouváme, že nějaká umělá inteligence existuje, protože inteligence je v podstatě nepostižitelná. Žádný psychiatr, žádný psycholog neví, co to je vědomí. My se tváříme, že to víme…“

A dále nemusím pokračovat, můžete si tento podnětný rozhovor poslechnout celý.

Chtěl bych tento článek zakončit myšlenkami, které sice nemají tolik společného s tématem článku, ale obecně takhle vnímám přístup k jakýmkoliv technologiím. Zaprvé nepřeceňovat příspěvek technologií a myslet si, že jsou samo spásné, aniž bychom nekladli důraz na svůj osobní rozvoj, který nás povede k správnému zacházení s technologiemi. Podle mého názoru je důležité vnímat všechny technologie jako prostředek, a nikoliv jako náš cíl. A k „umělé inteligenci“ přistupovat ruku v ruce s hodnotami jako je například soucit, dobro, laskavost atd., protože jakmile se jakákoliv technologie odkloní od těchto hodnot, stane se nám neprospívající a možná i nebezpečnou. Jako k tomu bylo v minulosti například u jaderné energie, která byla použita k válečný účelům.

 

Zde jsou odkazy na rozhovory a debaty s Karlem Kostkou:

DVTV

Český rozhlas radiožurnál

Duše K

Zdroje: rozhovor DVTV.cz, fotografie: skola-kostka.cz

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..