Na čem se zakládá naše rozhodnutí? Vždy máme na výběr dvě možnosti…

Prvně sem si tuhle jednoduchou věc zvědomil při řízené meditaci Krok za krokem od Michala Drienika, kde říká: „V našem životě vždy máme na výběr dvě možnosti. Je to buď láska nebo strach. A vždy si vyber lásku.“ Odkaz na skvělou řízenou meditaci zde.

Určitě jsem se s tím setkal také v mnoha knihách a přednáškách. Ale jak jsem zmínil v rámci téhle meditace sem si uvědomil, že bych si tohle mohl v životě častěji připomínat (tedy upřímně po několika opakování téhle meditace :D). Z určitého pohledu máme tedy pouze dvě možnosti, jak se chovat nebo jak se rozhodovat. Možná z pohledu, který je základní, nejjasnější a blížící se našemu primárnímu motivu. Ty dvě možnosti jsou Láska nebo Strach.

Často se v životě dostaneme do bodu, že se musíme rozhodnout, jak se zachovat, jak se rozhodnout. I v našem každodenním „běžném“ chování máme pouze dvě možnosti. Vesmír je nekonečný a máme nekonečně možností, jak situaci vyřešit, jak se zachovat, jakou cestou se vydat. Avšak každá varianta má podtext lásky nebo strachu. Zakládá se naše chování/jednání, rozhodnutí na lásce nebo na strachu? Jiné dvě možnosti z tohoto pohledu nejsou.

Je tedy dobré, pokud nevíme nebo se nám něco nezdá na našich rozhodnutích a chování, položit si jednoduchou otázku:

Zakládá se moje rozhodnutí/chování (jednání) na lásce nebo na strachu?

Minimálně nám to poskytne prostor pro zamyšlení. Ale takhle jednoduchá pomůcka mě osobně často ukázala, proč mě tohle jednání vede někam, kam se mi to úplně nelíbí. Naopak mám radost, když přemůžu nějaký svůj strach a rozhodnu se pro lásku, i když mě strach stahuje jinam.

Není to o tom si vyčítat, že jednám na základě strachu, občas to naopak je to správné řešení, protože mě to ochrání. Z určitého pohledu tedy i chování založené zdánlivě na strachu, může být ve větší hloubi vyjádření lásky. Nicméně zbytečně nezabředávejme do filozofování, a držme se více praktičtější stránky věci. Tam, kde se nám zdá, že by bylo lepší překonat strach a jednat v lásce, tam to zkoušet, nebo lépe udělat. Samozřejmě já osobně chci směřovat k životu v lásce a překonávat některé své strachy, jenž mi neslouží, a které mě zbytečně drží v mé komfortní zóně, ale cesta je dlouhá.

Jedná se o můj krátký, praktický a ryze osobní pohled na tyto dvě možnosti. Pokud alespoň někomu bude tento příspěvek připadat zajímavý, a povede ho k zamyšlení, budu rád 🙂

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..