Miluj protivu svého

Někdo nesnese svoji matku, jiný tchyni. Ten nemusí svého šéfa, tomu lezou na nervy politici. Alespoň jeden pitomec se najde v každé rodině i firmě. Na nepříjemné lidi narážíme v přeplněných ulicích měst, troubíme na ně na křižovatkách, pošťuchujeme se s nimi u pokladen v supermarketech.

Jsou dny, které krásně plynou, to potom máme chuť všechny objímat. Většinou však nejde vše úplně podle našich přání, obvykle je zde nějaký kazisvět, který nám náš idylický svět systematicky nabourává.

Souboj představ vs. skutečné lidské setkání

V životě potkáváme nejrůznější lidi, jak často však vytvoříme prostor pro skutečné setkání? Většinou dotyčného rychle obalíme svými představami, strčíme ho do předem připravené škatulky a hotovo. Běda, jestli se bude chovat jinak, než je nám příjemné.

Nejmarkantněji to můžeme vnímat v partnerských vztazích. Počáteční okouzlení často střídá rozčarování právě proto, že namísto skutečného lidského setkání došlo pouze k setkání našich představ.

Pokud nejsme sami v sobě dostatečně zakořeněni, potom nás snadno vyvede z míry jakákoliv odezva z našeho okolí. Klidně i přání hezkého dne, protože jakýpak hezký den, když už od rána prší!

Každý je ten pravý

Křičet na lidi okolo sebe neprospívá našemu fyzickému ani psychickému zdraví.
Klíčem je nepřehrabovat se v nepříjemných pocitech, ani od nich neutíkat. Nechtít být někde jinde s někým jiným.

Každý, kdo přichází do našeho života, nám přináší nějaký dar.
Někdo nás přichází obejmout, jiný nakopnout. Ten, kdo je nám nejvíc milý, i ten, komu bychom nejraději zakroutili krkem, je tady pro nás. Nic není náhoda, naše radosti, ani naše problémy. Vše slouží k našemu růstu, jinak bychom to neregistrovali. Cokoliv v nás rozeznívá struny radosti i smutku, lásky i zklamání, je zde, protože jsme si to od života objednali. A je jen a jen na nás, jak s danou zásilkou naložíme.

Vyplatí se pozorně vnímat zprávu, kterou nám druhý předává. Být skutečně přítomný, být zde, být otevřený, umět naslouchat. Namísto poukazování na chyby ostatních se soustředit na to nejlepší, co mohu do každého setkání sám přinést.

Michal Čagánek

Zdroj: StockSnap.io

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..