Krátký příběh k zamyšlení: Sokrates a tři síta informací!

Sokrates byl velký člověk, o kterém se říká, že snesl filozofii na zem. Je málo lidí, kteří po 2500 letech stejně inspirují takové množství lidí. A dnes si ukážeme jeden jeho příběh, který vypráví o tom, jak bychom měli přistupovat k informacím. Tedy, kterým informacím bychom měli věnovat naši pozornost. Měli bychom k sobě pouštět zejména informace, které jsou… (to se dozvíte v příběhu)
 

Jednoho dne ho potkal jeden známý a povídá:
“Jestlipak víš, Sokrate, co jsem se zrovna dozvěděl o tvém příteli?”

“Počkej chvilku,” odpověděl Sokrates. “Než mi cokoli řekneš, rád bych tě podrobil zkoušce. Říká se jí zkouška tří sít.”
 
Tří sít?”

“Přesně tak,” pokračoval Sokrates. “Než mi začneš vyprávět o mém příteli, možná bude dobré na chvilku zkusit prosít to, co mi řekneš. První síto se jmenuje Pravda. Máš naprostou jistotu, že to, co mi chceš říct, je pravda?”
 
“Ne,” odpověděl ten člověk, “vlastně jsem to jenom slyšel a…”
 
“Dobře,” řekl Sokrates. “Takže ty opravdu nevíš, jestli je to pravda nebo není.
Teď vyzkoušejme druhé síto, síto se jmenuje Dobro. Chceš mi o mém příteli říct něco dobrého?”

“Ne, naopak…”

“Takže,” pokračoval Sokrates, “chceš mi o něm říct něco špatného a nejsi si jist, jestli je to pravda. Ale pořád ještě můžeš zkouškou projít, protože zbývá ještě jedno síto. Jmenuje se Užitečnost. Je mi to, co mi chceš o mém příteli říct užitečné?”

“Ne, moc ne.”

“Dobrá,” uzavřel Sokrates, “to co mi chceš říct není ani pravdivé, ani dobré, dokonce ani užitečné, tak proč bys mi to měl vyprávět?”
 

Pravda, dobro a užitečnost.

Splňují informace, které posloucháme od lidí a hltáme například z médií tyto podmínky? Opravdu k zamyšlení, protože zdá se, že i Sokrates věděl, že pouze informace, které splňují tohle, nás mohou někam posunout. Převezměme zpátky zodpovědnost za to, jaké informace k sobě pouštíme. Informace nás do velké míry formují a utvářejí náš život. 🙂

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..