Jak se zbavit negativních emocí? Existuje metoda v podobě protilátek

Opět zde máme užitečné rady od nejšťastnějšího člověka na světě. Jeho jméno je Matthieu Ricard. Ve své úžasné knize „Kniha o štěstí“ popisuje tři nejzákladnější metody, jak se zbavit negativních emocí. A to jest protilátky, osvobození a vědomého využití. Tento příspěvěk se bude věnovat první z nich, jelikož se mi jeví její princip velice jednoduchý, praktický a účinný. A tak nějak mi po přečtení této knihy nejvíce uvíznul v hlavě. 🙂 Ale samozřejmě opět doporučuji tuto knihu přečíst celou. Je skvělá a jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Princip této metody má za úkol neutralizovat zhoubné emoce pomocí specifické protilátky. Stejně jako když neutralizujeme ničivé účinky jedu sérem (protilátkou). A proč používat protilátky?V čem spočívá ten „trik“? Budhismus tvrdí, že dva zcela odlišné duševní pochody nemohou vzniknout současně. Můžeme cítit lásku a v jiný čas nenávist, ale zároveň tyto dva pocity/emoce zažívat nemůžeme. Ve stejném okamžiku nemůže naše vědomí pociťovat touho někomu uškodit a zároveň mu přát dobro. Je tedy důležité objevit, která protilátka funguje na jakou emoci. A následně se snažit tuto pozitivní emoci (protilátku) v sobě kultivovat a pěstovat. Tohle je jako vylepšovat si svoji imunitu, ale pro náš psychický stav.

„Jeden pohyb vylučuje druhý – chcete-li někomu přátelsky potřást rukou, nemůžete mu zároveň dát ránu pěstí.“ – filozof Alain

 

Pokud naplníme svou mysl láskou a vůlí konat dobro, potom postupně odstraníme veškerou nenávist…

Tyto dva duševní stavy nemohou existovat zároveň. Ano, mohou se mezi sebout střídat, ale je nemožné aby se nacházeli v našem vědomí současně. Láska a vůle konat dobro je přímá protilátka nenávisti. A důležité je říci, že se nejedná o tom potlačit v sobě nenávist, ale obrátit svoji mysl k úplně opačné emoci (lásce a soucitu). Nastavení mysli na vůli konat dobro je pro nás trvalá ochrana proti chronické nenávisti a agresivitě.

Není možné pociťovat touhu, vášeň či žádostivost zároveň s oproštěním…

Díky oproštění budeme pociťovat vnitřní mír a klidné nitro. Touha v nás může narůstat, jen pokud ji necháme volné pole působnosti v naší mysli. Touha je zákeřná v tom, že ze začátku vypadá nevinně narozdíl třeba od agresivity. A to může být na touze velice přitažlivé. Ale ve chvíli kdy nás touha pohltí, jsou důsledky velice nepříjemné. Důležité je říci, že zbavit se touhy neznamená netečnost či lhostejnost. Jedná se o vnitřní klid a neupínat se křečovitě na vztahy a věci. A pak můžeme cítit ke vztahů, k ostatním lidem a věcem větší náklonost a více je milovat.

Jako třetí příklad protilátky v knize Matthieu Ricard uvádí altruistickou lásku, která je přímím protikladem závisti a žárlivosti…

Žárlivost a závist se vyznačují neschopností těšit se cizím štěstím a úspěchem. Přehnaná žárlivost vyústí na ničivosti. A co dělat v případě, že nás pohltí žárlivost? Když nás ovládá a vidíme věci přes tento filtr? Jakékoli štěstí v tu chvíli nepřipadá v úvahu. Náš úsudek je zcela zkreslený. A v tom případě je možnost využít protilátky, která nám začne navracet zdraví úsudek a tuto špatnou emoci už nebudeme dále posilovat. Takže je dobré vcítit se do druhých bytostí. Najít v sobě altruistickou lásku a nasměrovat ji ke všem bytostem, a „nepřátele“ nevyjímaje. Po užití této protilátky se postupem času žárlivost sníží, až postupně vymizí úplně.

 

Jak píše autor v knize, jsou opravdu tyto emoce tak neslučitelné jako teplo a zima? Pokud se vám zdá, že k někomu cítíte lásku, ale zároveň ho nenávidíte, tak se pravděpodobně nejdená o opravdovou lásku. Definice lásky může znít například jako přání, aby námi milovaný člověk nalezl štěstí. Opravdová láska přeje druhému štěstí. Tak jak bysme ho mohli zároveň nenávidět? Další příklad zcela protichůdných duševních stavů: žárlivost a radost, štědrost a chamtivost, pýcha a pokora, klid a podráždění atd. V těchto případech se nedá ani polemizovat o jejich nejednoznačnosti.

Takže je důležité, co nejlépe rozlišit jaké negativní a pozitivní emoce prožíváme. Pozorným pozorováním zjistit, které z nich nám prospívají, a které naopak škodí nám i ostatním. A pak v sobě rozvíjet ty prospěšné.

Pokusil jsem se tady uvést několik příkladů toho, jak přesměrovat svoje myšlení na pozitivní emoce. Doufám, že zde byl dostatečně a pochopitelně vysvětlem princip využití protilátek proti negativním emocím. A také trochu doufám, že vás to nalákalo přečíst si celou knihu, kde je nejen tato metoda excelentě popsána. Děkuji Matthiemu Ricardovi za to jaké poznání nám přináší.

Zdroj: Kniha o štěstí (autor: Matthieu Ricard)

 

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..