Jak přistupovat k vědeckému pokroku a technologiím? Radí nám mimozemšťan Ami

A nakonec se necitlivé civilizace, které nejsou založené na solidaritě, zničí samy ve chvíli, kdy dosáhnou určité úrovně vědeckého pokroku, aniž by porozuměly vyšší logice. Jinými slovy – když vědecká úroveň nějakého světa přesáhne míru solidarity, jež tam existuje, poté takový svět zničí sám sebe.

„Solidarita neboli soudržnost má své kořeny v lásce… Dá se říct, že solidarita je láska, přízeň a náklonnost… (mimozemšťan Ami)

Jednoduše řečeno ve chvíli, kdy úroveň technologie přesáhne výrazně solidaritu lidstva, dojde ke katastrofě. Příkladem nám může být atomová bomba, která již napáchala a může napáchat nedozírné škody… Již takto silná technologie nám nenáleží k užívání. A co když bychom objevili ještě něco silnějšího? Jak by s tím naložil nějaký mocenský stát? Myslím, že k tomu není, co víc potřeba dodávat. Technologie musí jít ruku v ruce s naší úrovní solidarity. A to nerad používám slovo musí. Máme určitou možnost svobodné volby, ale potom za to neseme následky…

Lidstvo rozvíjí techniku od nepaměti, ale velmi dlouho trvalo, než jsme si na určitou technologii zvykly a často to byla velmi trnitá cesta. Často se okamžitě technologický pokrok využívá jako výhoda ve válčení namísto obecného prospěchu lidstva a posunu na vyšší úroveň bytí.

Řecké mýty hovoří o Hefáistosovy bohu kovářství a ohně, který symbolizuje například i technologie. A co je na něm tak zajímavého? Hefáistos se narodil jako kulhavý. A to naznačuje, že lidstvo by mělo vnímat technologie v pokoře vůči přírodním a jiným silám. Technologie pokulhávají za realitou, přírodními silami, duchem. Takže by s nimi mělo zacházet s nejvyšší opatrností a vědomím toho, že technologii není hlavním znakem pokroku lidstva, ale jsou to úplně jiné síly a schopnosti, které by měl člověk mít výše ve svém hodnotovém a morálním žebříčku a rozvíjet je. Jako například zmíněná solidarita. A v souladu s tímto vědomím využívat a rozvíjet technologický pokrok v nejvyšším zájmu celku (lidstva, přírody, planety, vesmíru, …).

Ale v dnešním hektickém a rychlé světě, zejména z pohledu neuvěřitelně rychlého pokroku lidstva v technologiích, si nemyslím, že dokážeme tak rychle rozvíjet i hodnoty jako je solidarita. A proto to na světě vypadá, tak jak to vypadá.

Výše zmíněný příklad za všechny, ve chvíli, kdy jsme objevili atom, nenapadlo nás nic lepšího, než vyrobit bombu a tu hodit na město plné lidí. A v dnešní době se mocnosti straší atomovými bombami a předhání se v jejich výrobě. Vlastně se z technologií stal ve většina případů pouhý byznys…kolik peněz projde zbrojním průmyslem, který vlastně prosperuje z toho, že se válčí…Velké korporace v nás vzbuzují dojem, že si každý rok musíme koupit nový telefon… Místo toho, aby se využívali patenty a technologie, které jsou na mnohem vyšší úrovni užitku, tak se používají zastaralejší technologie, které chtějí firmy zpěněžit. Tenhle přístup ničí nás i planetu…

Technologie také ničí i naše fyzické a psychické zdraví. Vznikají závislosti na mobilních zařízeních, sociálních sítích atd. Prostě neumíme s novými technologie zacházet vědomě a smysluplně…

Je z toho nějaké východisko, abychom závěr nepůsobil katastroficky? Ano, zpomalit, není kam spěchat. Je potřeba rozvíjet hodnoty potřebné k evolučnímu vývoji kolektivního vědomí (láska, solidarita, přátelství, …). A s obezřetností zároveň s tím vyvíjet a využívat nové technologie, které jsou v souladu s těmito hodnotami. Uvedu příklad. Lidé v dávné minulosti měli představu o tom, jak by mohlo fungovat kolo, či parní stroj, ale uvědomovali si, co by to mohlo přinést za problémy, a tak tuhle technologie vědomě ještě neuváděli v praktické využití. Tak bychom k tomu mohli přistupovat taky, pokud nějakou technologii vymyslíme, tak si uvědomit, zda jsme na používání této technologie morálně připraveni, zda ji nezneužijeme čistě pro výdělek a válečné účely, ale pro vývoj lidstva bez devastujícího dopadu na naše prostředí. Zda nová technologie naprosto neuchvátí naši pozornost. Zda tato technologie nepřinese užitek jen blízké budoucnosti a nepřinese v dlouhé horizontu jen problémy. A zda není rozumné třeba počkat na nějakou technologie, která bude mnohem lepší bez negativního dopadu na životní prostředí a člověka.

Každá mince má samozřejmě dvě strany, například sociální sítě. Mohou budovat závislost a manipulovat lidi, ale věřím, že v budoucnu přispějí k neuvěřitelnému pokroku ve vědomí lidstva, jelikož se přes ně začne šířit čím dál více prospěšných informací a začnou fungovat decentralizovaně, takže se nebude držet moc u jednoho člověka či firmy.

Rozepsal jsem se trochu, protože jsem k tomu chtěl dodat více příkladů k zamyšlení, ale sdělení od mimozemšťana Amiho je velice prosté, takže v tom nemusí hledat žádné složitosti:

Rozvíjejme svoji úroveň solidarity a tento vývoj doprovázejme technologickým pokrokem.

Zdroj: kniha / Ami, chlapec z hvězd

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..