Ikigai – japonský recept na šťastný život

Naše stránka se zabývá tématy, které nám dopomáhají žít naplněný, šťastný a dlouhý život. Jedním s krásných pohledů, na to jak prožít takovýto život, je japonský způsob Ikigai. Japonci pro způsob seberealizace mají spojení slova ikiru – život a kai – mít hodnotu, využití, přínos, výsledek, účinek. Proto se dá říci, že Ikigai znamená smysl života nebo jednoduše řečeno důvod, proč vstát ráno z postele – tak to překládají lidé z Okinawy. A proč je tedy zajímavé se zabývat Ikigai? Jelikož lidé z Okinawy, kde lidé Ikigai vyznávají, je jedním z míst s nejvyšší délkou lidského života. 90ti letí lidé zde chodí do „práce“. O takzvaném důchodu ani neuvažují, protože i v pozdějším věku mají chuť do jednotlivých denních činností a jsou přínosnou součástí společnosti. S tím souvisí kvalita zdravotního stavu i v pozdějším věku. A lidé, kde vyznávají Ikigai, žijí opravdu šťastný a naplněný život pro sebe a ostatní.

A jak tedy žít v souladu s Ikigai? Nebo-li, co to vlastně Ikigai je? Náš život by měl splňovat tyto čtyři náležitosti:

1.Děláme co milujete

Je to činnost/aktivita, z které máme opravdovou radost, pocit seberealizace, nevnímáme čas…. Samotná činnost je pro nás odměnou.

2.Děláme v čem jste opravdu dobří

Tohle je taky velice důležitá součást, jelikož v čem jsme dobří, nás více baví. Máme lepší výsledky. Více prospíváme svému okolí. A využijeme lépe svůj potenciál, který nám byl v tomto životě darován.

3.Děláme co nás uživí

Nepotřebujeme, abychom žili v přebytku a zbytečném konzumu. Ale je skvělé, když nás činnost, kterou milujeme, zároveň uživí. Můžeme jí potom věnovat mnohem více energie bez toho, aby nás vyčerpával ještě jiný způsob obživy.

4.Děláme co svět potřebuje

A „poslední“, neméně důležitá podmínka Ikigai, je přikládat svoji činností/aktivitou do společného ohně. Být prospěšný sobě, ostatním, spolčenosti, přírodě…celému vesmíru. Nemusí to být velké věci, jako zachránit celý svět. Působit zejména prospěšně tam, kde moje ruce dosáhnou.

Je vhodné říci, že tyto čtyři náležitosti by měli vycházet opravdu ze srdce. A nikoliv z toho, co nám například rodiče a společnost tvrdí, že je pro nás a ostatní správné. Pro člověka z naší společnosti, která funguje odlišně než na Okinawě, může být zavádějící, co to znamená Ikigai. Nutně to nemusí být rentiér na pláži. Každý člověk je unikátní, má jiné schopnosti. Takže pro někoho je to třeba prodávat zeleninu na trhu, pro jiného výroba nábytku, atd. Bylo by zajímavé, kolik lidí v ČR cítí, že jsou na cestě Ikigai.

Ikigai se tedy nachází v průsečíku těchto čtyř kvalit, což můžete vidět pěkně znázorněné na tomto přehledném obrázku:

Zajímavé cvičení nakonec aneb najdi svůj Ikigai:

1.Ke každé části Ikigai si napište jaká činnost nebo aktivita ve vašem životě tam patří (Co opravdu miluju dělat. V čem jsem dobrý, nebo výborný. Co mě uživí, nebo bych chtěl, aby mě uživilo. Co můžu udělat, aby to prospívalo světu.)

2.Pokud máte u každé složky Ikigai několik činností/aktivity (min. 3), hledejte průniky mezi jednotlivými složkami. Pokud jste nějaké našli, tak je to výborná zpráva. (Samozřejmě není nutné mít přímo hned činnost, která splňuje všechny 4 „nároky“ Ikigai. I průnik dvou je super. Další přiblížení Ikigai je o vývoji a hledání, práci na sobě. Ale jste na dobré cestě.

3.Jestliže jste žádní průniky nenašli, to vůbec nevadí. Je to pro Vás taky dobrá a cenná informace, můžete přemýšlet o tom, co udělat, abyste takový průnik našli.

Pokud Vás tento pohled na život zaujal. Doporučuju si o tom pročíst nějakou knihu a ladit se na Ikigai. 🙂

zdroj: ikigai.cz

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..