Hrdinské dobrodružství: Filmy, které nás mohou naučit čelit vlastnímu stínu

Cesta hrdiny je dobrodružství s více mezistupni, díky nimž se „hrdina“ stává novou verzí sebe sama, verzí, která se dostává na „vyšší úroveň“ svého já.

Na filmy lze pohlížet mnoha způsoby. Někteří to vidí jako možnost programovat jiné pomocí inspirace. Jak můžeme využít zhlédnutí filmu v našich životech? K růst a vyvíjet se jako lidé? Rozpoznat naše opravdové volání oproti tomu Hollywoodskému?

Hrdinské dobrodružné příběhy je termín, který zpopularizoval Josephen Campbell pomocí jeho díla Tisíc tváří hrdiny z roku 1949. Později byl americký profesor literatury a filozof, popsal dobrodružství do kterého se musí hrdina naplno pustit a uvědomit si, kým je.

Jednoduché vysvětlení od Campbella:

„Hrdina se vydává ze světa běžného dne do oblasti nadpřirozených zázraků: setkávají se tu báječné síly v rozhodujícím vítězství: hrdina se vrací z tohoto tajemného dobrodružství se schopností udělit požehnání svému bližnímu.“

Campbell používá slovo monomýtus k popisu takového dobrodružství, které bylo převzato z knihy Jamese Joyce Finnegans Wake

Podle Campbella monomýtus obsahuje 3 etapy se 17 stupni. Ne všechny dobrodružství obsahují všechny stupně/fáze, žádná dvě dobrodružství nejsou stejná, ale dobrodružství hrdiny následuje překvapivě podobný vzorec. 3 etapy jsou 1.Volání/Výzva k hledání dobrodružství. 2.Zkušební nebo iniciační období, kdy hrdina musí čelit překážce nebo řadě překážek. 3.Návrat zpět s tím, co jste hledali. Tohle se často opakuje různými způsoby, přičemž se opakují různé kroky, ale myšlenka je jasná.

17 kroků dobrodružství hrdinů:

Volání/Výzva

1.Výzva k dobrodružství

2.Odmítnutí výzvy

3.Nadpřirozená pomoc

4.Překročení prahu

5.Břicho velryby

Iniciace/Zkouška

1.Cesta zkoušek

2.Setkání s bohyní

3.Žena jako svůdkyně

4.Usmíření s otcem

5.Zbožštění

6.Konečné požehnání

Návrat

1.Odmítnutí návratu

2.Kouzelný let

3.Záchrana zvenčí

4.Překročení prahu návratu

5.Mistr dvou světů

6.Svoboda žít

 

Když se podíváte na hollywoodské filmy a nejprodávanější beletrie, všichni sledují stejný vzor. Spisovatel Hvězdných válek George Lucas byl přítelem Josepha Campbella a řekl, že bez Campbella by neexistovaly žádné Hvězdné války.

Hvězdné války

Hvězdné války jsou perfektním příkladem hrdinské cesty.

Volání/Výzva

Luke Skywalker žije světskou existencí, a pak při čištění R2D2 je zobrazen holografický záznam od princezny Leii, která hledá pomoc.

Iniciace/Zkouška

Obi-Wan se stal Lukům mentor a učil ho „používat sílu“. Při cestě potkal Han Sola, Chewbacca a další netušené pomocníky, než dokončil učení. (aniž by věděl, že k tomu spěje). Konečně po mnohém bojování, je Luke schopen zachránit princeznu Leiu a zničit Hvězdu smrti.

Návrat

Potom se vrátil domů a nového muže Leia ocenila medailí za statečnost.

Matrix

Film Matrix je další skvělý příklad.

Volání/Výzva

Thomas Anderson je ve slepé uličce svého života a ví, že existence přináší něco víc. Má sen, ve kterém jeho počítač napíše „sleduj bílého králíka“. Když někdo přijde koupit nelegální počítačový program od něj, zeptá se ho, jestli se nechce přidat k nim v noci. On odmítne, ale když se jedna dívka ze skupiny otočí, má vytetovaného bílého králíka, takže se rozhodne je následovat.

Iniciace/Zkouška

Thomas Anderson se stane jeho počítačovým alias Neo. Potká Trinity a později Morpheuse a dostane nabídku ukázat pravdu v podobě červené pilulky (pravda) a modré pilulky (fantazie). Rozhodl se pro pilulku pravdy a je iniciován do mysteriózního světa, kde realita, kterou zná, je ve skutečnosti počítačový program. On si stáhne několikero schopností, a myslí si, že jev vyvolený, ale potom si uvědomí, že není. Morphea se zmocní agenti, ale on se rozhodne ho zachránit.

Návrat

Když zachraňuje Morpheuse uvědomí si, že je vyvolený. Zachrání ho a porazí agenty. On je tedy ten, který s vrací s uvědoměním, že je vyvolený. I když tady senávrat a zasvěcení se trochu překrývají.

Stejnou strukturu vidíte v Harry Potterovi, Čaroděj ze země OZ, Alenka v říši divů a téměř v každém filmu založené na podobném příběhu.

Jak je to užitečné?

Tento stejný příběh můžeme použít jako metaforické znázornění toho, kdo a kde jsme v našem životě.

Pokud si myslíte, že život nemá smysl a je všední, znamená to, že byste měli hledat synchronicity a stopy, jak se osvobodit.

Pokud máte právě touhu jít a udělat něco velmi vzdáleného od zóny vašeho pohodlí, ale má to potenciál změnit vaši situaci, pak byste to pravděpodobně měli udělat.

Pokud jste zaseknutí v bolestivé situaci, která vypadá bezvýchodně, to znamená, že jste v iniciaci. Být na začátku iniciace nezaručuje, že zvládnete „test“, ale v určitém okamžiku dostanete příležitost prolomit cyklus a využít příležitost.

Pokud jste právě prošli utrpením a vypořádali se s vašimi vnitřními (někdy i vnějšími) démony, vyhřívejte se slávou, ale pamatujte, že tady bylo 9 dílů Hvězdných válek, 4 Matrix filmy a 8 dílů knih Harry Potter. Vaše hrdinské dobrodružství může mít mnoho kapitol, takže se připoutejte a zkuste si tuhle cestu užívat.

Všechny tyto hrdinské příběhy jsou úžasné a inspirativní, ale nebylo by lepší, kdybychom se místo pouhého sledování, sami vydali na vlastní hrdinskou cestu se vyrovnat s vlastním stínem?

Zdroj: collective-evolution.com

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..