Dobré zprávy – Znovu se narodím v Indii, říká dalajláma

Dalajláma oznámil, že se znovu narodí. Nikoli však na území Tibetu, ale v Indii. Dalajláma, který žije v Indickém exilu tak chce zabránit vměšování Číny do záležitostí výběru nového dalajlámy. Čína však tvrdí, i přes nelibost k Budhismu, že nového dalajlámu by měli vybrat právě oni. Tradice však ukazuje na fakt, že dalajláma sám poukáže, v jaké oblasti se znovu narodí.

V jisté době 14. dalajláma dokonce říkal, že pokud jeho znovuzrození nebude nutné neboli ho Tibeťané nebudou chtít, znovu se na tento svět nenarodí. Tradice říká, že se dalajláma je vtělením bódhisattvy Avalókitéšvary. A to je bytost, která se znovuzrozuje vědomě a pouze ve prospěch druhých a ne kvůli svým sobeckým záměrům.

Aktuálně však držitel nobelovy ceny míru, 14. dalajláma Tändzin Gjamccho mluví jinak. V rozhovoru s indickým novinářem a tibetologem Vídžajem Kratin mluví takto:

„Ano, řekl jsem, že pokud přestane dalajláma coby instituce sloužit zájmu Tibetu, není třeba ji nadále udržovat,“

 

„Nicméně, poslední událostí ukazují, že zrození dalšího dalajlámy je potřebné“

 

A pokračuje:

 

„A chci zcela jasně říci, že se znovuzrozený dalajláma nesmí dostat do čínských rukou“

(zdroj: info.cz)

To dodal s tím, že příchod nového dalajlámy je třeba očekávat ve svobodné, demokratické a s Tibetem spřátelené Indii.

Nechci se zde mluvit dlouze o názoru Číny a celkové situaci s Čínou, ta je řadě lidí známá. Takže jen krátce, Čína samozřejmě s tímto nesouhlasí a tvrdí, že do výběru nového dalajlámy se Indie nemá co vměšovat. Čína říká, že by to mělo dopad na vzájemné vztahy Pekingu a Dillí. (zdroj indickým think tank SAAG). Čína se usnesla, že pouze oni mohou vybrat nového dalajlámu.

Celou záležitost komentoval i americký kongresman Jim McGover, který naopak hrozí sankcemi ze strany USA, pokud se Čína pokusí ovlivnit výběr nového dalajlámy.

Je to trochu úsměvná situace u Číny, která potlačuje budhismus řadou svých tvrdých opatření, které nemají s lidskostí moc společného, ale volba nejvyššího představitele je její záležitostí.

Dalajláma není jediným v budhismu, který se převtěluje a je odborně vyhledávané jeho nové převtělení. A proto si připomeňme jeden z případů, kde se Čína vměšovala do tohoto převtělení. Peking si to už tedy vyzkoušel. Druhý nejvýznamnější lama se nazývá pančenlama, který je taký tibetský převtělenec. Čína si za něj dosadila vlastního člověka, kterého však Tibeťané v exilu ve většině odmítají.

Tyto dva posty jsou dva nejvýznamnější v tomto směru budhismu a jejich slovo má velký dopad na celou komunitu. Takže pro Čínu by to byla velká moc pro ovlivňování tibetských budhistů a budhistů celkově. A také je pravdou, že dalajláma patří mezi nejvlivnější spirituální lidi na světě. Proto jsem velice rád, že nynější dalajláma učinil toto jasné prohlášení směrem k světu.

 

zdroj: info.cz

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..