Dobré zprávy – Wim Hofova metoda a Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství

Je málo lidí, kteří se zabývají o seberozvoj a různé techniky posílení ducha, těla a mysli, a neznají metody Ledového muže z Holandska Wim Hofa. Zejména pak jeho dechové cvičení. Pokud ji však neznáte, na internetu a na youtube najdete stovky videí a článků a této světoznámé metodě. Ale pojďme k jádru dnešního článku, který vnímám velice pozitivně a sdílení této informacemi dělá nesmírnou radost.

Letošní Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství byla udělena třem výzkumníkům.  Jedná se o tři muže William Kaelin, Peter Ratcliffe a Gregg Semenza. Tito výzkumíci pomohli odhalit mechanizmus, kterým si buňky uvědomují a adaptují se na nízkou hladinu dostupnosti kyslíku. Mechanizmus, který prohloubil naše porozumění a schopnost k léčbě nemocí jako jsou anémie a rakovina.

Když tělo zažívá nízkou úroveň okysličení, proteinový komplex vytváří téměř všechny buňky v těle. Tento proteinový komplex se nazývá HIF nebo transkripční faktor indukovaný hypoxií. HIF má několik efektů na naše tělo, včetně tvorby nových krevních cév a zjevně ukazuje zvýšení počtu buněčných receptorů, exprese genu používaného k produkci erythrioiuetin (EPO). To je hormon, který stimuluje tvorbu nových (nosičů kyslíku) červených krvinek.

Proč je to tak důležité pro metodu? Protože Wim Hofova dýchací metoda simuluje tento stres z nízké hladiny kyslíky po celém těle. Přes hluboké kontrolované dýchaní je krev alkalizována. Tyto alkalické účinky na krev uvolňují kyslík v těle a dovolují člověku zadržet dech na dlouhou dobu. Význam saturace kyslíkem v těle se může snížit na nevýdanou úroveň. Tohle bylo prokázáno ve studii Radboud, kde Wim zvládl snížit saturaci kyslíku v krvi na úroveň, která by doslova vypla oximetr meřící ho.

Účastníci studie Radboud také prokázali tutu nízkou saturaci kyslíkem. Každé měřené kolo klesala níže a níže! Tento stres z nízkého okysličení může v těle stimulovat vetší expresi HIF proteinu. Dovoluje člověku težit benefity tohole proteinu v pohodlí jeho domova přirozenými prostředky.

Tento výzkum může také pomoci vysvětlit, jak Wim Hof mohl vytrénovat sebe a ostatní k adaptaci na vysoké nadmořské výšky s jeho dechovou technikou, tak rychle. Při lezení na everest nebo Kilimanjaro pouze v šortkách.

Velké díky patří těmto výkumníkům. Wim Hof se snaží tuhle zprávu dostat do světa po mnoho let. A zdá se, že každý den je více a více věeckých důkazů. Takže vědcům patří gratulace a velké díky. Také Wimovi a vlastně všem, kteří šíří nějakým způsobem lásku do světa, třeba v podobě takhle jednoduché a nám prospívající metody. Jak Ledový muž jednou řekl: „Moje mise je láska.“

Zdroj: Youtube / Wim Hof

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..