Dobré zprávy – Vyšší počet stromů v ulicích města je zdrojem společenství „Superpotravin“ – zlepšení zdraví o 33%

Ano, že stromy mají pozitivní vliv na naše zdraví je obecně známo, ale tato studie přišla s úžasnými čísly. Studie zjistila, že komunity s pokrytím stromy – nejen trávou a zeleným porostem – byly psychologicky zdravější než, u kterých tomu tak nebylo.

Konkrétně lidé v městských oblastech mají nižší riziko psychologické tísně a lepšího celkového zdraví, pokud mají více stromů v docházkové vzdálenosti od svých domovů, uvádí stude z University of Wollongong (UOW).

Ve čtvrtích s porostem stromů 30% nebo větším měli dospělí o 31% nižší pravděpodobnost rozvoje psychologické tísně a o 33% nižší pravděpodobnost hodnocení jejich celkového zdraví jako „špatného“.

Jak již bylo řečeno, městské zelené plochy s trávou spíše, než se stromy nepřinesly stejné výhody.

Studie sledovala změny ve zdraví asi 46 000 lidí ve věku 45 let a starších, kteří žijí v Sydney, Newcastle a Wollongong. Statistické analýzy zohlednily další možné vysvětlení, včetně rozdílů ve věku, pohlaví, příjmu, vzdělání, postavení v zaměstnání a stavu vztahů.

Hlavní autor studie, profesor Thomas Astell-Burt, vedoucí výzkumného týmu demence NHMRC v UOW, uvedl, že zatímco jiné studie naznačily, že zelený prostor je dobrý pro duševní zdraví, tento nový výzkum konkrétně zkoumal, zda typ zeleného porostu působí rozdíl.

„Naše výsledky naznačují, že na typu zeleného prostoru záleží,“ řekl profesor Astell-Burt.

„Zjistili jsme, že obyvatelé čtvrtí s větším počtem korun stromů měli lepší duševní a celkové zdraví, ale nenašli jsme stejnou korelaci, když byl typ zeleného porostu otevřený, tedy zatravněné oblasti.“

„To naznačuje, že ochrana a zvětšování korun městských stromů by mohlo přinést významné přínosy pro zdraví lidí.“

Existuje celá řada důvodů, proč by stromy mohly být prospěšné pro naše zdraví, řekl docent, profesor Xiaogi Feng, spolupracovník NHMRC pro rozvoj kariéry na univerzitě.

Zjevnou výhodou je, že stromy poskytují stín, zlepšují kvalitu ovzduší a snižují teplotu města v horkých dnech. Jedna americká studie dokonce ukázala, že okresy se zlepšeným pokrytím stromů utrácí méně na zdravotní péči. Odkaz na článek se studíí zde.

Další výhody jsou jemnější. Zelené, listnaté stromy mohou poskytnout smyslovou úlevu v městských oblastech, kde dominují tvrdé povrchy, pravoúhlé úhly, sklo a beton, a rušivá reklama, která strhává naši pozornost.

„Živé barvy, přírodní tvary a textury, svěží vůně a šustění listů ve větru poskytují rozptýlení a úlevu od všeho, o čem jsme přemýšleli nebo dokonce z čeho jsme se stresovali,“ řekl profesor Feng.

„Ukázalo se, že procházky zeleným prostorem snižují krevní tlak, zlepšují duševní pohodu, zvyšují paměť a snižují pocit úzkosti.“

Pokrytí stromy také poskytuje prostory, kde lidé mohou těžit z interakce mezi sebou navzájem a se zvířaty, jako je pozorování ptactva při chůzi, což je také velice dobré pro naše duševní zdraví.

A dovolte mi jeden citát na závěr:

„Představte si, že stromy vydávají Wifi signály, to bychom potom zasadili tolik stromů a pravděpodobně bychom také zachránili planetu. Škoda, že produkují pouze kyslík, který dýcháme.“ – Ralph Smart

 

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..