Dobré zprávy – Více než 50 let výzkumu říká, že úsměv nás udělá šťastnějšími

Tato nová studie říká, že usměv může lidem pomoci cítit se šťastnější, i když se cítí ve stresu.

Spoluautor příspěvku Heather Lench z Texast A&M Universuty a výzkumník z University of Tennessee, se zabýval testovacími daty za téměř 50 let. Data se týkala toho zda výrazy obličeje mohou vést lidi k pocitu emocí souvisejících s těmito výrazy.

„Toto zjištění se týká kritické otázky vazeb mezi našimi vnitřními zkušenostmi a našimi těly. Změna výrazu obličeje může změnit emoce, které cítíme a naše emocionální reakce na svět,“ řekl Lench.

„Bežná moudrost nám říká, že se můžeme cítit trochu šťastněji, když se prostě usmíváme. Nebo se můžeme dostat do vážnější nálady, pokud se zamračíme. Psychologové však s touto myšlenkou ve skutečnosti nesouhlasili více než 100 let,“ řekl Nicholas Coles, hlavní autor příspěvku.

Tyto neshody se v roce 2016 staly výraznějšími, když 17 týmů vědců nedokázalo replikovat známý experiment, který dokazuje, že fyzický akt úsměvu může způsobit, že se lidé cítí šťastnější.

Tato studie vznikla technikou zvanou meta-analýza, která kombinuje data ze 138 studií testujících více než 11 000 účastníků z celého světa. Podle metaanalýzy mají výrazy obličeje malý dopad na naše pocity.

Například usmívání dělá lidi šťastnější, zamračení je činí rozlobenější, a mračení je činí více smutnými.

„Nemyslíme si, že by se lidé měli „smát na své cestě ke štěstí“. Ale tato zjištění jsou vzrušující, protože poskytují vodítko o tom, jak mysl a tělo ovlivňují naše vědomé zážitky z emocí,“ řekl Coles. „O těchto zpětnovazebních účincích na obličeje se máme ještě hodně co dozvědět, ale tato metaanalýza nás trochu příblížila tomu, jak emoci fungují.“

Z toho vyplívá, že i když se nám úplně nechce, vyplatí se na sebe například usmát v zrcadle. 🙂

 

Zdroj: Goodnewsnetwork.org

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..