Dobré zprávy – Více než 100 kmenů po celém světě stále žije v naprosté izolaci od společnosti

Tohle je i není dobrá zpráva zároveň. Indiáni a jejich prostředí za poslední staletí utrpělo mnoho tvrdých ran od naší civilizace. A v dnešní době tomu není jinak. Například v Jižní Americe likvidací pralesa velkou rychlostí mizí přirozené prostředí pro Indiány. Ale kmeny po celém světě trpí rozpínáním naší civilizace. Takže proč tohle vnímat vlastně jako dobrou zprávu? Pořád máme 100 kmenů, které si žijí svým životem v jejich ráji, plus existují další kmeny po celém světě, které jsou naší činností dotčené jen částečně, a tudíž stále nějakým způsobem uchovávají svoji moudrost a způsob života. Dobrá zpráva je to tedy z pohledu toho, že pokud si „včas“ uvědomíme, že můžeme alespoň v minimální míře tohle bohatství na naší planetě uchovat, máme tu možnost. I když je dávno po dvanácté hodině, kdy jsme si měli uvědomit, že něco děláme špatně.

Dobrá zpráva je i to, že existují lidé, kteří se snaží původním kmenům zachovat jejich prostředí a nijak se tam nevměšovat. Protože oni nepotřebují žádné naše výdobytky ani naši pomoc. Žijí si ve svém rajském a původním způsobu života.

Například v amazonském regionu se ochránci přírody snaží chránit své izolované obyvatele před těžebními společnostmi a průzkumníky.

Dnešní globalizovaný svět je propojený jako nikdy předtím v dějinách, které jsou nám známé. Přesto ještě žijí některé kmeny v izolaci. Je však těžké zjistit přesné číslo takovýchto kmenů, ale například organizace Survival International odhaduje, že po celém světě je jich více než 100. Označený naprosto izolované je, ale také ne zcela přesné. Je totiž téměř nemožné vyhnout se aspoň minimálnímu nebo nahodilému kontaktu. I opuštěné kmeny často disponují některými předměty jako jsou tovární nože, misky atd., které díky obchodu pronikají hluboko do odlehlých oblastí.

Navzdory těmto souvislostem se mnoha kmenům daří zachovat izolaci ve velké míře a žít podle jejich způsobu života podobně jako jejich předkové. Pokud mladí jezdí na motorkách a mají mobilní telefony neznamená to nutně konec jejich kultury. Pokud si nadále zachovají jejich duše indiánů, soulad s přírodou a kulturní tradice, mohou přežít i dotek naší civilizace. Tak doufejme, že se nám nepodaří zničit i poslední zbytky takovýchto kmenů na naší planetě.

Zdroj: Survivalinternational.org

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..