Dobré zprávy – V Mexiku vzniká revoluční město pro 130 000 obyvatel – klíčová je harmonie s přírodou

Italský architekt Stefano Boeri je autor revolučního projektu pro výstavbu města pro 130 tisíc obyvatel. Město vznikne v Mexiku na území 5,5 kilometrů čtverečných. Čím má být tak výjimečné a revoluční? Město bude mít téměř 8 milionů druhů rostlin a tím pádem by mělo každý rok pohltit okolo 120 tisíc tun oxidu uhličitého. Město už je navržené a čeká se na povolení od mexických úřadů.

Pro město je naprosto klíčová harmonie s přírodou. Má být vzorem moderního lesního města budoucnosti. Ekosystém celého města je propojen s přírodou a využívá ty nejmodernější technologie. Město bude mít řadu solárních panelů na výrobu energie. Dále budou k dispozici farmy, které mají pokrýt potravinové nároky všech obyvatel. Energie bude vyráběna pomocí solárních panelů a pitnou vodu obyvatelům zajistí odsolování mořské vody.

Klíčové se jeví i využívání nejmodernějších technologií například v podobě Big Data informačních systémů. Takovéto nejmodernější IT systémy se budou využívat pro správu města, při čemž je kladen důraz na soukromí obyvatel.

Celkově to zní jako píseň budoucnosti. Ale konkrétní plány již existují, stačí takové města pouze postavit. Samozřejmě všechny věci třeba nejsou ideální a určitě se to v budoucnosti posune dál, například díky novým technologiím. Ale i tak se mi to zdá jako neuvěřitelný krok kupředu. Protože pokud mají vznikat nová města, tak to půjde už jedině v souladu a se souhlasem přírody. A stará/původní města na takovýto podobný model by měla také přecházet. Myslím se, že v budoucnu se navíc ani ve větších městech žít nebude, ale spíše v takovýchto či menších komunitních a soběstačných městech, která budou s ostatními pouze sdílet svoje know-how.

Avšak některé otázky nám zatím zůstávají nezodpovězené. Jak se lidem v takovém městě bude žít? Jak se tam budou cítit? A vymizí nešvary velkých měst jako je spěch, nervozita, pocit nedostatku místa, nedostatek klidu? Bude se v takové městě více soustředit na duchovní a sociální aspekt obyvatel? Takhle bych mohl pokračovat ve vyjmenování nešvarů velkých měst. Ale na odpovědi si budeme muset počkat, než tohle nebo podobné město skutečně vznikne. Nicméně můj názor je, že to je krok kupředu. A ano, samotná přítomnost přírody udělá s městem a jeho obyvateli velkou pozitivní proměnu.

(následuje pár obrázků z návrhu města, plánek a jeho samotné umístění)

  Zdroj: dezeen.com

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..