Dobré zprávy – Ukázka síly přírody. Zdánlivě mrtvé korálové útesy vykazují známky života

Korálové útesy doplácí na zvyšující se teplotu oceánů. Rychlé klimatické změny jim zkrátka nesvědčí, a proto jich rychle ubývá. A ústup korálových útesů má nedozírné následky pro celkové fungování našeho ekosystému. Tato zpráva nemá za cíl říká, že vše je v pořádku a jsme zachráněni, protože se příroda přizpůsobí našemu chování. Ale ukazuje, že příroda má neuvěřitelnou sílu a dokáže se přizpůsobovat různým podmínkám. A pokud bychom jí přestali házet klacky pod nohy, tak můžeme být překvapeni z toho, jak rychle se vrátí do rovnováhy, protože ona o jiný stav neusiluje a cestu tam zná moc dobře.

Nový objev přírodovědců ukazuje sílu přírody. Při dlouhodobém monitoringu 243 kolonií ohrožených korálů druhu turbinatka protáhlá ve Středozemním moři, vědci nemohli uvěřit výsledkům. Vědci totiž ví, že zvyšující teplota oceánů ničí korálové útesy, ale jak se zdá koráli se snaží přizpůsobit novým podmínkám. A u korálů, kde vědci předpokládali smrt, zaznamenali výskyt živých polypů, které nejsou nově vzniklé. Vědci toto přirovnávají k jakémusi zmrtvýchvstání.

Kolem 38 % kolonií zasažených vysokými teplotami si vytvořilo novou adaptační strategii, která jim pomáhá při přežití v nových teplotních podmínkách. Polypy zmenšili svoji velikost a částečně opustili svoje původní úkryty. Následně během několika let vyrostli a začali se opět dotvářet. Vědci v tom spatřují naději, že navzdory rostoucím teplotám, by se mohli podobným způsobem adaptovat i koráli v jiných částech světa.

Zdroje: pozitivni-zpravy.cz, fotografie / wikipedia.com

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..