Dobré zprávy – Švédsko chce do roku 2040 přejít čistě na energii z obnovitelných zdrojů

V minulé roce skoro 60 procet švédské elektřiny pocházelo z obnovitelných zdrojů. Elektrická energie byla vyrobena především z větrných a vodních elektráren. Zbytek energie pochází z jaderných elektráren. Úžasnou zprávou pro nás a životní prostředí je informace regulačního úřadu, že do roku 2040 Švédsko jaderné elektrárny úplně omezí, a elektřina bude pocházet čistě z obnovitelných zdrojů energie.

Dosáhnout tohoto ambiciózního cíle chce Švédsko především pomocí větrných elektráren u pobřeží. A tím pádem v roce 2040 zcela eliminuje používání fosilních zdrojů energie. Když má vláda takové prohlášení, tak se nahrnou i investoři, kteří se chtějí zapojit. Takže to jde snadněji, než jsme si mysleli.

 

 

Že to Švédsko myslí vážně, dokazuje prohlášení švédského premiéra, který tento cíl zmínil přímo na shromáždění rady OSN. Švédsko navíc postupuje mnohem rychleji, než očekával jejich původní plán. Cíle pro rok 2030 pravděpodobně dosáhla země ze severu už koncem minulého roku. Je to skvělý příklad pro ostatní. Obecně všechny evropské severské země nám jdou skvělým příkladem. Například Dánsko v loňské roce vyprodukovalo 140 procent energie pro vlastní potřebu. A tak mohla tato země zbytek exportovat do zahraničí. Uvidíme jak se to bude vyvíjet dál, ale tento trend je velice pozitivní, co říkáte? 🙂

Skvělý článek najdete na stránce obnovitelne.cz zde

Zdroj: eebcz.eu, obnovitelne.cz

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..