Dobré zprávy – Studie ukazuje, že koně chápou naše emoce a hluboce si nás pamatují

Čím více se člověk ladí sám na sebe, tím více pociťuje nutkání zkoumat, jak jsme všichni propojeni – nejen se sebou, ale se vším. A nabízí se otázka, zda existují i jiné emocionálně inteligentní bytosti? Nedávno jsme vás informovali o nádherném příběhu koně Peya, který chodí jako terapeut do nemocnic, takže je vidět, že existují bytosti na mnohem vyšší úrovni emocionální inteligence. A to dokazuje i nová studie.

Vypadá to, že máme na zemi dost bytostí, od kterých se můžeme učit jejich emocionální inteligenci a zralosti. Většina živých organismů skutečně vykazuje velmi zřejmou inteligenci. Od humrů až po rostliny je známo, že vykazují nějakou formu inteligence. To je přesně to, co bylo „odhaleno“, když nedávná studie prozkoumala koně a jejich interakci s lidmi.

Pokud jste někdy vlastnili nebo strávili hodně času na koni a s jedním konkrétním koněm, je pravděpodobné, že jste s ním cítili nějaké zvláštní spojení – a přemýšleli jste, jestli koně mají rádi lidi. Možná jste cítili, jako by ve skutečnosti byl vaším přítelem nebo součástí vaší rodiny, a chtěli byste vědět, zda to i kůň vidí stejně. Výzkum nyní potvrzuje, že toto spojení není pouze ve vaší hlavě – a kdokoli, kdo měl nějakého domácího mazlíčka, koně nebo jiného, rozhodně nebude překvapen některými z těchto nedávných zjištění.

V nedávné studii vědci na univerzitách v Sussexu a Portsmouthu ukazovali fotografie domestikovaným koním s lidmi tvářícími se šťastně nebo rozzlobeně. Později byli koně představeni stejným lidem, které viděli na fotografiích, nyní s neutrálními výrazy. Tato nová studie ukazuje, že koně mohou ve skutečnosti pochopit a zapamatovat si lidské emoce, což je něco, co ukazuje jejich magické schopnosti.

„Vědci sledovali pohyb očí koní, když se reálně setkali se subjekty z fotografií. Koně vnímali ty, kteří byli vyfotografováni s rozzlobenou tváří, jako více ohrožující.“ – UPI

UPI uvádí, že předchozí výzkum ukázal, že koně mají sklon se zaměřit na negativní nebo ohrožující objekty a události levým okem, protože pravá hemisféra jejich mozku má za úkol hodnocení rizik. V novém experimentu vědci zjistili, že koně zírají na subjekty, které byly vyfotografovány s rozzlobeným výrazem pomocí levého oka.

“Zjistili jsme, že koně mohou nejen číst výrazy lidské tváře, ale mohou si také pamatovat předchozí emoční stav člověka, když se s ním následně v ten den setkají – a hlavně, že podle toho přizpůsobí své chování,“ Karen McComb, profesor na Uiversity of Sussex, uvedl v tiskové zprávě. „V zásadě mají koně vzpomínku na emoce.“

Vědci již dříve prokázali, že koně dokážou rozpoznat výrazy, ale nejnovější nálezy zveřejněné v časopise Current Biology, jsou první, které ukazují, že savci si mohou vzpomenout na výraz spojený s tváří jednotlivce.

“Víme, že koně jsou sociálně inteligentní zvířata, ale toto je poprvé, kdy se u nějakého savce byla ukázána tato speciální schopnost,“ řekla výzkumnice Portsmouth Leanne Proopsová. „Je velmi prokazující, že k tomu došlo po krátkém prohlížení fotografie osoby s určitým emocionálním výrazem – s touto osobou neměli silně negativní ani pozitivní zkušenosti.“

Je to krásný objev sám o sobě, jak je uvedeno výše, mimo tenhle výzkum nebyl žádný záznam jiných savců, kteří by tuto schopnost ukazovali.

Ano, je to trochu úsměvné pro některé lidi, kteří například mají zkušenosti s koni, že přijde výzkum s tímto tvrzením, které dávno sami vědí a nepotřebují to potvrzovat vědeckými výzkumy. Myslím si, že každý, kdo má nebo měl nějaké zvíře, tak toto propojení se zvířetem jasně pociťoval. A kdo nebyl někdy překvapen, jak například pes dokázala jasně rozpoznat emocionální naladění člověka? Zvířata dokážou mnohem jednodušeji rozpoznat energii, kterou člověk vysílá. Ale já vnímám tyto výzkumy jako velice přínosné, zábavné a pozitivní, jelikož věda je disciplína, která má v tuto dobu výjimečnou moc a sílu nad smýšlením lidí. Takže ve chvíli, když věda přinese takové informace, je to jedině dobře pro naše vnímání ostatních bytostí na této planetě. A v dnešní době otevírání našeho kolektivního a subjektivního vědomí, takovýchto průzkumů neustále přibývá. Určitě to v nás posiluje vědomí jednoty. Nejsme na tomto světě sami. A to může odepnout naše pouta, která nás drží v pocitu oddělenosti a dát nám možnost vykročit směrem k vnímá jednoty se vším.

Zdroje: collective-evolution.com, fotografie / stocksnap.io, University of Portsmouth/University of Sussex

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..