Dobré zprávy – Slovensko zakázalo drezuru divokých zvířat v cirkusech

Líbí se mi, jak se navzájem jako bratrské země od sebe můžeme navzájem inspirovat a učit. Tohle je například věc, kterou bychom se mohli inspirovat my od našich vážených sousedů. Nevím, zda to, že jsme v cirkusech drezírovaly zvířata byla nějaká lekce či nás to mělo něco naučit. Nebo zda to byl čistě výraz pocitu naší nadřazenosti, ale důležité je si zase uvědomit, že zvířata jsou také bytosti a měla by si žít svým spokojeným životem v co největší volnosti.

Na Slovensku skočila možnost veřejných vystoupení řady druhů zvířat v cirkusech (lvů, tygrů, slonů a delfínů). Vešla totiž v platnost vyhláška ministerstva zemědělství a rozvoje venkova. Vyhláška určuje detail toho, které zvířata již není možné nechat veřejně vystupovat nebo k takovému veřejnému vystupování cvičit. Vnímám to jako takový mezikrok, který pouze zakazuje veřejné vystupování šelem, primátů, slonů, hrochů, nosorožců, delfínů a žiraf. Naopak výjimkou jsou psi, kočky a fretky.

V ČR je drezura zakázaná od roku 2004 u ploutvonožců, primátů, nosorožců, hrochů a žiraf a to narozených po tomto datu. Uvidíme, zda vláda, která se nyní zabývá novelou zákona o ochraně zvířat, rozšíří v blízké době platnost zákazu na slony a delfíny. Otázkou je, zda by zákaz neměl platit minimálně na všechny druhy, které žijí volně v přírodě. Podle mě je k zamyšlení u všech zvířat, i domácích.

Zákaz drezury a vystupování zvířat v cirkusech platí v různých podobách v okolo 5 desítkách zemí. A úplný zákaz divokých zvířat v cirkusech zavedlo přes 20 zemí (Estonsko, Itálie, Holandsko, Rakousko, Slovinsko, Rumunsku, Chorvatsko, Bosna).

Za mě to je další možnost, jak se jako země posunout dál v našem soucítění s ostatními bytostmi. A ještě jednou gratulace Slovensku, které nám je velkou inspirací. 🙂

Zdroje: aktualne.cz, fotografie /stocksnap.io

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..