Dobré zprávy – Škola proměnila obyčejný trávník na zahradu poskytující dary potravinovým bankám

Kdysi neúrodný a pustý trávník, je nyní svěží zahradou pro studenty, kteří v ní pěstují zeleninu pro potravinové banky a školy. Giving Garden (Darující zahrada) v Orcas Christina School, která se nachází na Orcas Island ve Washingtonu, provozují desítky dobrovolnický studentů a členů komunity. Zahradě se velice daří a její letní sklizeň vyprodukovala pro místní potravinovou banku téměř 50 kg čerstvých ekologických produktů. Nyní je No-till zahrada (No-till = je metoda zachování přirozené integrity půdy) a doprovodný potravinový les připravený tak, aby v nadcházejících sezónách přispívali ostrovní komunitě hojným množstvím ovoce a ořechů bohatých na živiny.

The Giving Graden je první projekt zaměřený na permakulturu postavený společností All Hands on Earth (All Hands), nezisková organizace zaměřená na tvorbu ekologických potravinových projektů a na učení místních komunit principům permakultury. Vše v souladu s naší krásnou planetou, tak aby se neplýtvalo zdroji vody. Přistupuje se k tomu s péčí k Zemi a k lidem. „Spravedlivý podíl“ je klíčový v jejich přístupu (navrácení přebytku Zemi a lidem).

Zakladatel All Hands Alex Tamayo Wolf poznamenal o Giving Garden: „Za pouhé čtyři měsíce jsme z trávníku, který byl pustý, vytvořili zahradu založenou na permakultuře, která živí komunitu a prospívá Zemi. Chci, aby to byl model inspirující ostatní ke konání.“

Posláním organizace All Hands je umožnit lidem v různých komunitách, aby se vypořádali s výzvami, které přináší změna klimatu, nedostatek vody a problémům s plýtváním a to tím, že své nevyužité pusté plochy přemění na permakulturní zahrady.

Cílem neziskové organizace je ukázat lidem, jak vytvořit hojné podmínky pro potraviny, které šetří vodu a snižují vznik odpadu při současném vyhýbání se používání syntetických hnojiv, a tak škola pořádá vzdělávací hodiny pro studenty a členy komunity.

Čerstvé bioprodukty, které se pěstují během zimní sezóny, jsou darovány místní potravinové bance. Když se studenti během dalších ročních období vrací do tříd, potraviny se používají ve školní jídelně nebo se konzervují pro použití během zimního školního roku, přičemž přebytek je věnován místní potravinové bance. Studenti díky takovému společnému projektu mění vztah k přírodě a k darům země. Například objevují nové druhy ovoce a zeleniny, začali jíst zeleninu, která jim dříve nechutnala. Je to pro ně veliká zábava a dobrodružství.

Fotografie: školní pozemek předtím a potom

„Aktivismus nemusí být akcí ve velkém měřítku nebo akt extremismu,“ vysvětluje Wolf. „Může to být, tak jednoduché, jako je výsadba stromu nebo zahrady. Nemusí to být velká věc. Přemýšlení příliš ve velkém zastaví mnoho lidí v jejich jednání. Jednoduché pěstování vlastního jídla snižuje uhlíkovou stopu z dopravy jídla odjinud, zlepšuje místní ekologii, vaše zdraví a nasytí místní lidi. Můžete jednat, aniž byste byli „aktivisti“.“

Mnoho studentů a dobrovolníků, kteří se podílejí na provozování školní zahrady, si již toto sdělení osvojují, jelikož při práci s plevelem, vodou a rostlinami, mezi nimi a matkou zemí vzniká silnější pouto. Každý týden shromažďují udržitelnou úrodu a to jim dodává pocit toho, že za svojí činností vidí krásný výsledek. S trvalou pomocí komunitních a firemních dárců se All Hands on Earth těší na založení dalších projektů, které budou pokračovat v práci v podobě tichého aktivismu, který podporuje zlepšení půdy, tak aby to bylo prospěšné pro celek.

„To je náš každodenní aktivismus,“ říká Wolf, který plánuje pokračovat v podněcování podobných permakulturních projektů po celé zemi. „Malé změny se společně násobí a ve více případech mohou mít značný dopad.“

Rádi bychom informovali o podobných projektech v ČR formou rubriky Good News na našich stránkách. Takže pokud o nějakém podobném projektu u nás víte, neváhejte nám o něm dát vědět a my ho moc rádi zveřejníme na našich stránkách. A tím rádi podpoříme šíření pozitivní změny v naší společnosti.

 

Zdroj: Goodnewsnetwork.org, fotografie: All Hands First Permaculture Project

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..