Dobré zprávy – Populace keporkaků těsně před vyhynutím zvětšila svůj počet ze 450 na více než 25,000

Nová studie ukazuje, jak populace keporkaků zvýšila počet, který poukazoval na jejich ohrožení, na čísla viděna naposledy před zahájením komerčního lovu velryb. Je vidět, že ve chvíli, kdy ponecháme zvířatům prostor a prostředí, které jim náleží, potenciál jejich obnovy a regenerace je obrovský.

Nová studie Univesity of Washington´s School of Aquatic and Fishery Sciences ukázala, že populace velryb keporkaků (někdy označován plejtvák dlouhoploutvý) roste a to dokonce z čísel pohybujících se okolo 450 na přibližně 25 000. Vědci se domnívají, že se jedná o čísla odpovídající časům před zahájením jejich komerčního lovu. Spoluautoři studie jsou Grant Adams, John Best a André Punt.

Studie poukázala na základě zkoumání genetiky, historie jejich života, úlovků, že se populace skutečně navrátila téměř do původního stavu. To je rozdíl oproti dřívějším výzkumům, které byli provedeny v rozmezí let 2006-2015 a tvrdili, že populace se obnovila zhruba na původních 30%.

Je skvělé vidět pozitivní změnu na planetě uprostřed problémů a neustálého poukazování na negativní věci. Rybolov představoval jednu z nejničivějších forem využívání přírodních zdrojů na světě, na což studie poukazuje.

… Mnoho druhů bylo loveno po staletí a / nebo napříč rozsáhlými zeměpisnými oblastmi a v důsledku toho byly na pokraji vyhynutí.

Bohužel v minulých letech jsme ztratili propojení s přírodou a nežili jsme s ní v souladu. Proto jsme dokázali takto likvidovat mnoho druhů velryb. Ale tento příklad ukazuje, že se naše spojení dá znovu navázat a to je krásně vidět právě na obnově populace keporkaků.

Dlouhodobé vykořisťování předmoderního a moderního lovu velryb vedlo keporkaky na pokraj vyhynutí. Populace rychle klesala se začátkem komerčního lovu velryb a zůstala nízká, s méně než 1000 jedinci po dobu téměř 40 let. Jakmile byl velrybám poskytnut jejich prostor, silně se zotavily a jejich současná hojnost je téměř na počtu 25 000 velryb. A to je mnohem optimističtější stav, než se původně zamýšlelo. Tudíž by do 10 let mohly dosáhnout svého původního počtu, za předpokladu, že hrozba úmrtnosti způsobená hospodářským využitím zůstane nízká.

Podobně dobrá zpráva přišla i z Kanady:

Good News – Kanada přišla s nejprogresivnějším zákonem o rybolovu, který chce obnovit populaci ryb

Zdroj: collective-evolution.com

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..