Dobré zprávy – Pokud odpad nebude vytřídění, popeláři ho neodvezou

Začněme tím, že Česko patří mezi země, které nejlépe třídí odpad, ale zároveň mezi země, které vytvářejí nadprůměrně odpadu na jednoho obyvatele. A v některých obcích je stále problém s odpadem, který by se mohl a měl vytřídit, ale přesto končí v popelnici na smíšený odpad. Situace nyní často vypadá tak, že směsný odpad je plný plastů a papírů.

Mnoho obcí, které částečně financují svoz odpadů, řeší, jakým způsobem motivovat lidi ke třídění odpadů. Sdružení místních samospráv tedy přichází s krokem, který by nynější stav mohl výrazně zlepšit. Toto sdružení se rozhodlo, že takovéto popelnice jednoduše nebude odvážet.

Pokud popeláři vyhodnotí, že v popelnici se směsným odpadem se nachází větší množství nevytříděného odpadu, takovouto popelnici neodvezou a označí ji nálepkou jako nevytříděnou. Například starost vesnice Kněžice řekl: „V brzké době k tomuto budeme muset přistoupit.“

Takovéto opatřené jsou však zatím pouze na úrovni samospráv, jelikož ministerstvo životního prostředí k celorepublikovému nařízení zatím přistupovat nebude a nechce. Ze strany ministerstva jsou obavy, že by to bylo příliš medializováno a vypadalo by to jako sankce vůči obyvatelstvu. A hlasy voličů jsou při rozhodování politiků často klíčové. A tohle by bylo vnímáno velice nepopulárně, jak se zdá.

Nevím jak vám, ale mě by se líbilo o takovýchto opatřeních rozhodovat v místním referendu. Na rozdíl od obecných mínění si myslím, že na řadě míst by takovéto opatření prošlo a bylo ku prospěchu. Přece jenom lidí, kteří třídí by se to vůbec nedotklo. A lidé, kteří zatím tolik netřídí, by v zájmu fungování odvozu odpadu, na svém třídění zapracovali. A protože se jedná o nařízení, je lepší, aby vzešlo ve shodě většiny obyvatel daného místa, a to by zajistilo vnímání takové opatření přijatelného a ne, že se jedná o nějaký diktát z hora.

Co si o takovém opatření myslíte Vy? Vnímáte to jako pozitivní zprávu?

Zdroj: Euro.cz, fotografie / mzp.cz

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..