Dobré zprávy – Peru chrání Machu Picchu výsadbou milionu stromů na ochranu proti sesuvům půdy a požárům

Svatyně Machu Picchu, jedno z nejúžasnějších zázraků světa, se chytá na ekologicky šetrnou přeměnu.

Necelé dva týdny zpět zahájil peruánský prezident Martin Vizcarra kampaň zalesňování a vysazení jednoho milionu stromů kolem ikonického archeologického naleziště včetně okolních kopců o celkové rozloze 35 000 hektarů.

„Jsme tady, abychom zahájili výsadbu milionu stromů v chráněné oblasti kolem svatyně Machu Picchu… jako závazek vlády, regionu, obce a všech občanů, kteří chtějí tento světový zázrak chránit, “ řekl prezident Martin Vizcarra

Nebezpečí sesuvů půdu způsobených silnými zimními dešti a letními lesními požáry vedlo ministry životního prostředí ke zdůraznění významu zalesňování oblasti.

Pozoruhodná kořenová struktura stromů pomáhá snižovat erozi půdy, a tak tento přírodní prvek představuje jednu z nejlepších přírodních obran proti sesuvům půdy.

Machu Picchu znamená v kečuánštině „Starý vrch“ a jedná se o náboženské centrum s palácem postaveným za vlády inckého císaře Pachacutiho (1438-1471) známého jako „Reformátor světa“.

V roce 2017 vláda stanovila omezení na to, kolik turistů má povoleno navštívit Machu Picchu. Vláda se obávala, že velká láska k tomuto místu může způsobit jeho devastaci. Každoročně navštěvovalo tuto památku UNESCO okolo 1,5 milionu turistů, což poškodilo struktury místa a jeho okolí.

Nyní je tedy limit návštěvníků stanoven na 12 000 za den na trase po Svatém údolí na Starý vrch. A některé zranitelnější místa byla uzavřena pro volně pohybující jednotlivce úplně.

Zdroje: goodnewsnetwork.org, fotografie / stocksnap.io

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..