Nová zajímavá mezinárodní zpráva ukazuje, že obnovitelné zdroje energie nyní představují jednu třetinu celkové světové kapacity. Není to zcela v pořádku, jak ukazoval náš včerejší článek. Ale existuje zde pozitivní trend ve zrychlování růstu. Takže tento článek chce ukázat, že i v oblasti obnovitelných zdrojů se začínají hýbat ledy. Ale přesto růst není dostatečný viz text dále. Tak uvidíme, ale doporučujeme kouknout na tyto dva články:
Nadějí jsi ty! Je čas začít jednat.
Je s námi konec? Ptá se ve stejnojmeném dokumentu Leonardo DiCaprio
Desetiletý trend výrazného růstu kapacit obnovitelných zdrojů energie pokračoval v roce 2018 s celosvětovým přírůstkem 171 gigawattů podle nových údajů zveřejněných Mezinárodní agenturou pro obnovitelné zdroje energie (IRENA) začátkem tohoto týdne.
Meziroční nárůst o 7,9% byl podpořen novými přírustky ze solární a větrné energie, což je 84% z růstu.
Roční statistika o obnovitelných zdrojích 2019, nejobsáhlejší, nejaktuálnější a nejaktuálnější údaje o kapacitě obnovitelných zdrojů energie, naznačuje růst ve všech regionech světa, i když v různých rychlostech. Zatímco Asie tvořila 61% z celkových nových zařízení na výrobu obnovitelné energie a zvýšila kapacitu obnovitelných zdrojů o 11,4%, růst byl nejrychlejší v Oceánii s celkovým nárůstem o 17,7% v roce 2018. Afrika se umístila na třetím místě s 8,4% růstem a téměř dvě třetiny veškeré nové kapacity výroby elektřiny přidané v roce 2018 pochází z obnovitelných zdrojů, ty vedly rozvíjející se energetiku a ekonomiku.
„Díky přesvědčivému obchodnímu využití se obnovitelná energie etablovala jako technologie pro nové výrobní kapacity“, řekl generální ředitel společnosti IRENA Anan Z. Amin. „Sílný růst v roce 2018 pokračuje v pozoruhodném trendu posledních pěti let, který odráží pokračující posun směrem k obnovitelné energii jako hybateli globální transformace energie.“
„Využívání obnovitelných zdrojů energie však musí růst ještě rychleji, aby bylo možné dosáhnout globálních cílů v oblasti klimatu a cílů udržitelného rozvoje“, pokračoval pan Amin. „Země, které plně využijí svého potenciálu v oblasti obnovitelných zdrojů energie, budou mít prospěch z celé řady secioekonomických přínosů vedle dekarbonizace svých ekonomik.“
Růst vodních elektráren pokračoval v roce 2018 pomalu, přičemž pouze Čína přidala v roce 2018 značné množství kapacit (+8,5 GW).
Celosvětová kapacita větrné energie se v roce 2018 zvýšila o 49 GW. Největší podíl expanze větrné energie představovaly Čína a USA s nárůstem o 20 GW a 7 GW. Další země, které rozšířily svou kapacitu větrné energie o více než 1 GW, zahrnovaly Brazílii, Francii, Německo, Indii a Spojené království.
Kapacita solární energie vzrostla v loňském roce o neuvěřitelných 94 GW (+24%), přičemž Asie nadále dominovala celosvětovému růstu s nárůstem 64 GW (přibližně 70% celosvětové expanze v roce 2018). Největší podíl na tom má udržení trendu z loňského roku, Čínou, Indií, Japonskem a Korejskou republikou. Další významné nárůsty byly v USA (+8,4 GW), Austrálii (+3,8 GW) a Německu (+3,6 GW). Mezi další země s významným rozšířením v roce 2018 patřila Brazílie, Egypt, Pákistán, Mexiko, Turecko a Nizozemsko.
A na konec, geotermální energie vzrostla v roce 2018 o 539 MW, přičemž většina expanze se uskutečnila v Turecku (+219 MW) a Indonésii (+137 MW), následovaly USA, Mexiko a Nový Zéland.
Celková kapacita výroby energie z obnovitelných zdrojů dosáhla na konci loňského roku 2 351 GW – zhruba třetinu celkové instalované kapacity elektřiny. Největší podíl mají vodní elektrárny s instalovaným výkonem 1 172 GW, což je zhruba polovina z celkového počtu. Větrná a solární energie představují většinu zbytku s kapacitou 564 GW a 480 GW. Další obnovitelné zdroje zahrnovaly 121 GW bioenergie, 13 GW geotermální energie a 500 MW mořské energie (z přilivu, vln a energie oceánu).
Zdroj: goodnewsnetwork.org