Dobré zprávy – Obnovitelné zdroje energie tvoří jednu třetinu světové energetické kapacity, uvádí nová studie

Nová zajímavá mezinárodní zpráva ukazuje, že obnovitelné zdroje energie nyní představují jednu třetinu celkové světové kapacity. Není to zcela v pořádku, jak ukazoval náš včerejší článek. Ale existuje zde pozitivní trend ve zrychlování růstu. Takže tento článek chce ukázat, že i v oblasti obnovitelných zdrojů se začínají hýbat ledy. Ale přesto růst není dostatečný viz text dále. Tak uvidíme, ale doporučujeme kouknout na tyto dva články:

 

Nadějí jsi ty! Je čas začít jednat.

Je s námi konec? Ptá se ve stejnojmeném dokumentu Leonardo DiCaprio

 

Desetiletý trend výrazného růstu kapacit obnovitelných zdrojů energie pokračoval v roce 2018 s celosvětovým přírůstkem 171 gigawattů podle nových údajů zveřejněných Mezinárodní agenturou pro obnovitelné zdroje energie (IRENA) začátkem tohoto týdne.

Meziroční nárůst o 7,9% byl podpořen novými přírustky ze solární a větrné energie, což je 84% z růstu.

Roční statistika o obnovitelných zdrojích 2019, nejobsáhlejší, nejaktuálnější a nejaktuálnější údaje o kapacitě obnovitelných zdrojů energie, naznačuje růst ve všech regionech světa, i když v různých rychlostech. Zatímco Asie tvořila 61% z celkových nových zařízení na výrobu obnovitelné energie a zvýšila kapacitu obnovitelných zdrojů o 11,4%, růst byl nejrychlejší v Oceánii s celkovým nárůstem o 17,7% v roce 2018. Afrika se umístila na třetím místě s 8,4% růstem a téměř dvě třetiny veškeré nové kapacity výroby elektřiny přidané v roce 2018 pochází z obnovitelných zdrojů, ty vedly rozvíjející se energetiku a ekonomiku.

 

„Díky přesvědčivému obchodnímu využití se obnovitelná energie etablovala jako technologie pro nové výrobní kapacity“, řekl generální ředitel společnosti IRENA Anan Z. Amin. „Sílný růst v roce 2018 pokračuje v pozoruhodném trendu posledních pěti let, který odráží pokračující posun směrem k obnovitelné energii jako hybateli globální transformace energie.“

 

„Využívání obnovitelných zdrojů energie však musí růst ještě rychleji, aby bylo možné dosáhnout globálních cílů v oblasti klimatu a cílů udržitelného rozvoje“, pokračoval pan Amin. „Země, které plně využijí svého potenciálu v oblasti obnovitelných zdrojů energie, budou mít prospěch z celé řady secioekonomických přínosů vedle dekarbonizace svých ekonomik.“

 

Růst vodních elektráren pokračoval v roce 2018 pomalu, přičemž pouze Čína přidala v roce 2018 značné množství kapacit (+8,5 GW).

Celosvětová kapacita větrné energie se v roce 2018 zvýšila o 49 GW. Největší podíl expanze větrné energie představovaly Čína a USA s nárůstem o 20 GW a 7 GW. Další země, které rozšířily svou kapacitu větrné energie o více než 1 GW, zahrnovaly Brazílii, Francii, Německo, Indii a Spojené království.

Kapacita solární energie vzrostla v loňském roce o neuvěřitelných 94 GW (+24%), přičemž Asie nadále dominovala celosvětovému růstu s nárůstem 64 GW (přibližně 70% celosvětové expanze v roce 2018). Největší podíl na tom má udržení trendu z loňského roku, Čínou, Indií, Japonskem a Korejskou republikou. Další významné nárůsty byly v USA (+8,4 GW), Austrálii (+3,8 GW) a Německu (+3,6 GW). Mezi další země s významným rozšířením v roce 2018 patřila Brazílie, Egypt, Pákistán, Mexiko, Turecko a Nizozemsko.

A na konec, geotermální energie vzrostla v roce 2018 o 539 MW, přičemž většina expanze se uskutečnila v Turecku (+219 MW) a Indonésii (+137 MW), následovaly USA, Mexiko a Nový Zéland.

Celková kapacita výroby energie z obnovitelných zdrojů dosáhla na konci loňského roku 2 351 GW – zhruba třetinu celkové instalované kapacity elektřiny. Největší podíl mají vodní elektrárny s instalovaným výkonem 1 172 GW, což je zhruba polovina z celkového počtu. Větrná a solární energie představují většinu zbytku s kapacitou 564 GW a 480 GW. Další obnovitelné zdroje zahrnovaly 121 GW bioenergie, 13 GW geotermální energie a 500 MW mořské energie (z přilivu, vln a energie oceánu).

 

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..