Dobré zprávy – Oblíbenost meditace mezi mladými roste

Dovolte lehce nadneseně začít tenhle článek:

Přijde pacient k lékaři a povídá: „Mě dneska není nějak dobře.“

A lékař zareaguje: „A už jste dneska meditoval?“

 

Dobrou zprávou je, že za posledních 5 let se výrazně zvýšil počet dospělých a dětí praktikujících meditaci. Tohle je výsledek dotazníku, který provádí americký institut National Health Interview Survey (NHIS). Tisíce Američanů odpovídají na otázky týkající se jejich zdraví, nemocí a toho jak se cítí.

Výsledky naznačují, že asi 14 procent dospělých praktikovalo jógu a meditaci v roce 2017.  To je přibližně z 9,5 procent a z 4 procent velký rozdíl oproti průzkumu provedeného před pěti lety.

„Údaje z průzkumu naznačují, že více lidí se obrací k přístupům těla a mysli než kdykoliv předtím,“ uvedl v tiskové zprávě úřadující ředitel NCCIH David Shurtleff.

Děti a mladiství také meditují více

Děti ve věku od 4 do 17 let také cvičí jógu častěji. Tato čísla poskočila z 3,1 procent v roce 2012 na 8,4 procenta v roce 2017. Meditace u mladých vzrostla přibližně o 5 procent, skok byl z 0,6 procenta v roce 2012 na 5,4 procenta v roce 2017.

Zajímavé, že výzkum nezapojil děti pod 4 roky. 😀 Kromě toho, že by se jim nechtělo odpovídat, tak si myslím, že takto mladé děti ze stavu meditace zatím ještě nevystupují, je jim to zcela přirozené. Proto je nějaká jóga nebo meditace nezajímá. Pro ně je život zcela meditativním stavem. 😀

20 vědecky ověřených důvodů, proč začít s meditací už dnes

Takhle se nedávno vyjádřil Michal Drienik o meditace v rubrice 5 Otázek pro…:

Pravidelne meditujem a všímam si, že ak upustím na nejaký čas od meditovania, tak všetko ide zrazu nejako ťažšie. Vždy keď pravidelne meditujem každý deň po 10-20 minút, tak sa mi darí vlastne vo všetkom. Podnikanie ide ľahšie, môj zdravotný stav je nádherný, mám veľa energie a hlavne čistú a jasnú myseľ. Vtedy sa ku mne nápady a inšpirácia len tak hrnú. Pre mäa je meditovanie kľúčový aspekt života a dovolím si tvrdiť, že keby som neobjavil meditáciu, tak tu už asi nie som.

 

A proč se lidí vrací k meditací, józe, procházkám v přírodě,…?

Nechci tady dlouze o odpovědi filozofovat, ale jeden důvod je určitě ten, že na nás dnešní doba klade vysoké nároky (respektive my je na sebe klademe), co se týče nároků na náš duševní, psychický a fyzický stav. A hledáme způsob, jak to zvládat a udržet si čistou a klidnou mysl a svoje fyzická těla udržet v kondici. Dnešní konzumní způsob života má pramálo něco společného s kulturní a duchem protknutou společností, a to je také důvod, proč meditujeme, cvičíme jógu a například chodíme do přírody. Abychom znovu objevili hloubku ducha v nás a okolním světě.

Je to zcela zadarmo, takže moc nechápu lidi, kteří to nezkusí aspoň pár dní a pak mohou soudit. Ale ani to nezkusit, považuji za úsměvné. Nemusíme být mniši, abychom meditovali, řada slavných osobností, podnikatelů praktikují meditace a díky to mohou lépe fungovat v běžném životě. Ale dost bylo slov. Pojďme nalézt ticho, to ticho skryté za slovy, to ticho, z kterého všechno vzniká. A meditace je způsob, jak tohle ticho a klid v sobě znovu nalézt.

Jak začít s meditací? Je to jednodušší, než by si člověk mohl myslet

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..