Dobré zprávy – Nová studie Wim Hof metody zkoumala účinky na pacientech s chronickým zánětem a výsledky jsou více než slibné!

Wim Hofova metoda je velice známá a miliony lidí po celém světě si sami ověřili, že pozitivně ovlivňuje jejich duševní a fyzické zdraví. Ale sám Wim Hof a celkově dnešní doba si zakládá na vědeckých důkazech. A proto je velkou radostí, že jsou konečně venku výsledky další studie, které byla prováděna na pacientech, nikoliv na zdravých jedincích. To by mohlo mít velký dopad na možnosti léčby u pacientů, zejména trpících chronickými zánětlivými onemocněními. Pojďme se podívat, co tedy o studii samotné a jejich závěrech uvádí oficiální stránky Wim Hofa:

„Nový studie ukázala, že praktikování Wim Hof metody účinně snižuje zánět u lidí trpících axiální spondyloartritidou – prototyp chronického zánětlivého stavu.

Dříve výzkum ukázal, jak skupina zdravých jedinců, trénovaných metodou Wim Hofa, byla schopna vlastní vůlí aktivovat svou vrozenou imunitní reakci, když podstoupila experiment vyvolávající zánět (studie LINK na Radboud 2014). Výsledky ukázali, jak tato skupina měla ve srovnání s kontrolní skupinou vyšší hladiny protizánětlivých markerů po obdržení endotoxinu – mrtvou bakterií, která je organismu neškodná. Normálně, když endotoxin nebo živá bakterie na to přijde, vstoupí do těla, vrozený imunitní systém reaguje a začne s touto infekcí bojovat. To vede k tomu, že se člověk cítí „nemocný“ a má příznaky, jak je horečka, nevolnost, bolesti hlavy a třes. Skutečnost, že lidé trénování Wim Hof metodou mohli vlastní vůlí ovlivnit imunitní systém, byla pozoruhodná. Během experimentu nevykazovali žádný z těchto příznaků. Jak studie zjistila zvýšená hladina protizánětlivých markerů, vědci se začali ptát, zda tomu tak je pouze u zdravých jedinců během akutního zánětu, nebo zda lze tuto metodu použít potenciálně u pacientů trpících chronickými zánětlivými stavy.

To je přesně to, co tato studie zkoumala. Cílem bylo posoudit, zda Wim Hof může regulovat vrozené imunitní reakce u pacientů s axiální spondyloartritidou (axSpA), což je chronický revmatický zánět páteře. Jedná se o prototypický chronický zánětlivý stav, což z něj činí velmi dobrý výchozí bod pro výzkum. Primárně chtěli vědět, zda Wim Hof metoda lze bezpečně aplikovat u této skupiny pacientů, a proto je testovali na jakékoliv bezpečnostní signály během a po tréninkových obdobích. Dále také sledovali změny v zánětlivých markerech, které jsou platnými biomarkery pro testování aktivity nemoci u pacientů. Během studie také využívali dotazníky hlášení pacientů o aktivitě onemocnění a kvalitě života.

Co vlastně dělali? 24 pacientů s axSpa bylo náhodně rozděleno do léčebné a kontrolní skupiny. Léčená skupina absolvovala rozsáhlý výcvik Wim Hof metody po dobu 8 týdnů, a to jak skupinový trénink, tak doma. Během těchto 8 týdnů byla měřena úroveň zánětlivých markerů a byli zpracovány dotazníky na začátku tréninku, uprostřed (týden 4) a na konci výcviku (týden 8). Následná měření byla provedena o 16 týdnů později (týden 24). Kontrolní skupina nedostala školení Wim Hof metody v prvních 8 týdnech a fungovala jako srovnání. Po těchto 8 týdnech však byla kontrolní skupina také cvičena ve Wim Hof metodě.

Studie ukazuje pozitivní výsledky, protože se především zjistilo, že Wim Hof metoda je bezpečná pro pacienty s axSpA. Zadruhé bylo zjištěno snížení zánětlivých markerů u osob praktikujících Wim Hof metodu ve srovnání s kontrolní skupinou. Techničtěji: bylo prokázáno významné snížení hladiny ESR a snížení serum calprotectin úrovně, ačkoliv nedosáhli statistické významnosti. Co tyto snížení znamenají? Znamená to, že aktivita onemocnění klesá – čím nižší je úroveň zánětu, tím méně nemocný je pacient s axSpA.  Nakonec, pacienti sami oznamovali v měřeních jejich kvality života a aktivity nemoci zlepšení.

Závěrem lze říci, že tato studie je slibným objevem účinku Wim Hofovi metody u pacientů s imunitně zánětlivými stavy. Nejen, že je to první studie, která testuje účinek Wim Hof metody na pacienty spíš než na zdravé jedince, ale také vykazuje pozitivní efekt na bezpečnost, protizánětlivé markery a na duševní a fyzické zdraví podle hodnocení samotných účastníků studie. To může mít významné dopady na léčebné protokoly u lidí s chronickými zánětlivými stavy a sloužit jako silný základ pro další výzkum.“

Zdroj: wimhof.com, Youtube.com / Wim Hof

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..