Dobré zprávy – Našli jste smysl života? Vědecká studie říká, že odpověď vás může vést k dlouhému a zdravému životu

Jaký je smysl života? Jedna z velkých otázek pro mnoho lidí. Někteří hledají celý život a nejsou si jisti odpovědí. A někteří tohle moc neřeší a přesto se zdá, že odpověď znají. Je to otázka, která v sobě skrývá štěstí našeho život. Nové studie potvrzují, že je to otázka, která má větší důsledky pro naše zdraví a pohodu, než si někteří z nás mohli myslet.

Poslední desetiletí se některé výzkumy zabývali tím, co pro kvalitu života znamená znát a žít v souladu s naším smyslem života. Zejména se pak zaměřovali na souvislosti se stárnutím populace. Nedávná studie vědců z University of California v San Diego School of Medicine zjistila, že přítomnost a hledání smyslu života jsou důležité pro zdraví a pohodu, ačkoliv souvislosti jsou jiné u dospělých mladší a starších než šedesát let.

„Množí se domnívají, že smysl a účel života je filozofické hledisko, ale smysl života je spojen s lepším zdravím, pohodou a možná dlouhověkostí.“ řekl vedoucí autor výzkumu Dilip V. Jeste, vedoucí děkan Centra zdravého stárnutí. „Ti, kteří mají v životě smysl, jsou šťastnější a zdravější než ti, kteří ho postrádají.“

Studie z oblasti klinické psychiatrie zjistila, že přítomnost smyslu v životě je spojena s lepší fyzickou a duševní pohodou, zatímco hledání smyslu v životě může být spojeno s horší duševní pohodou a kognitivním fungováním.

„Když v životě naleznete více smyslu, stanete se spokojenější, zatímco pokud v životě smysl postrádáte a neúspěšně ho hledáte, budete se cítit mnohem více vystresovaní,“ řekl Jeste.

Výsledky výzkumu ukázali, že ve věku 60 let je přítomnost smyslu na vrcholu a hledání smyslu života naopak na nejnižší úrovni.

„Lékařský obor si začíná uvědomovat, že smysl života je klinicky relevantním a potencionálně modifikovatelným faktorem, na který se lze zaměřit při zlepšení pohody a fungování pacientů,“ uvedl Awais Aftav, člen Department of Psychiatry ve společnosti UC San Diego. „Předpokládáme, že naše zjištění budou sloužit jako stavební kameny pro vývoj nových intervencí u pacientů hledajících svůj smysl.“

Jeste řekl, že další kroky jejich výzkumu zahrnují zkoumání dalších oblastí, jako je moudrost, osamělost a soucit, a jejich účinek na život. 

„Chceme také prozkoumat, zda jsou některé biomarkery stresu a stárnutí spojeny s hledáním a nalezením smyslu v životě. Nyní je vzrušující čas v této oblasti, protože se snažíme objevit odpovědi založené na důkazech na některé z nejhlubších otázek života.“

Zdroje: goodnewsnetwork.org, fotografie / stocksnap.io

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..