Dobré zprávy – Kanada přišla s nejprogresivnějším zákonem o rybolovu, který chce obnovit populaci ryb

Minulý týden vešel v platnost modernizovaný zákon o rybolovu, který připraví půdu pro obnovu hojnosti ryb v kanadských oceánech.

Poprvé od jeho vzniku roku 1868 je zapotřebí plán obnovy, a to díky vyčerpané populaci ryb. Zákon také zastavuje dovoz a vývoz žraločích ploutví v Kanadě.

Tyto změny mimo jiné odemykají obrovský potenciál pro obnovené zdraví oceánů.

„Dnešek je pro naše oceány skvělým dnem. Přepracovaný zákon o rybolovu má potenciál být jednou z nejvíce transformativních věcí, které se oceánům staly za mnoho let,“ říká výkonný ředitel Oceana Canada Josh Laughren. „Děkujeme ministrovi rybolovu Wilkinsonovi a bývalému ministrovi rybolovu Dominicovi LeBlancovi za upřednostnění obnovy populací ryb. Zákon představuje silný základ pro podporu zdravých oceánů pro příští generace.“

Jedná se o právní závazek na obnovu populací ryb a zabránění jejich vyčerpání. V Kanadě je pouze 34 % rybích populací zdravých, zatímco více než 13 % je kriticky vyčerpáno. Z 26 kriticky vyčerpaných má pouze pět plán obnovy. Nová ustanovení zákona by to měla změnit a nařídit vytvoření plánů obnovy pro všechny populace ryb v kritické zóně s cílem znovu jim poskytnout prostor pro vytvoření udržitelné úrovně populace.

„Obnovení populace ryb může zvýšit příjmy a počet pracovních míst v pobřežních komunitách. Spojené státy mají jedny z nejpřísnějších a nejúčinnějších právních předpisů na světě, které nařizují obnovu. Úspěšně přestavěli celkem 45 populací ryb, což mělo za následek odolnější ekosystémy a větší ekonomické příležitosti pro rybářský průmysl,“ říká Laughren

Zákon také zakazuje dovoz a vývoz žraločích ploutví v Kanadě. V celosvětovém obchodu se žraločími ploutvemi skončí až 73 milionů žraloků, včetně mnoha ohrožených druhů. Kanada byla největším dovozcem žraločích ploutví mimo Asii.

„Miliardy lidí po celém světě závisí na našich oceánech na jejich jídle a živobytí. Obnovením svého rybolovu Kanada pomáhá vést zdravější, udržitelnější a odolnější oceány,“ řekl Michael Bloomberg, zvláštní vyslance generálního tajemníka OSN pro boj proti změně klimatu.

„Je to obrovské vítězství pro žraloky a pro mnoho Kanaďanů, advokátních skupin a politiků, kteří se spojili, aby bojovali za zákaz této kruté praxe,“ říká Kim Elmslie, ředitel kampaně Oceana Canada. „Oceňujeme úsilí všech, včetně senátora Michaela MacDonalda a poslance Fina Donnellyho, kteří iniciovali a prosazovali požadavky všech lidí, skupin pro záchranu oceánů.“

Novely zákona také zachovávají práva domorodých obyvatel a uznávají domorodé vědění, začleňují moderní přístupy řízení rybolovu, jako jsou preventivní a ekosystémové přístupy, obnovují důležitá opatření na ochranu území, a mají jasný účel pro správu a kontrolu rybolovu.

Společnost Oceana Canada úzce spolupracovala s organizacemi Fisheries a Oceans Canada, First Nations, advokátními skupinami, rybáři a dalšími, aby se změny zákona uskutečnily, a bude se nadále zasazovat o obnovu rybolovu v Kanadě.

Uvidíme zda tyto dohody skutečně budou přinášet obnovu naší přírody a nejdená se jen o politické kampaně. Ale takovýchto ostanovení, zákonů, vyhraných soudních klání za přírodu je čím dál více. Tak věřme v pozitivní trend vývoje situace a nastolení cesty obnovy naší planety.

zdroj: goodnewsnetwork.org

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

One Comment on “Dobré zprávy – Kanada přišla s nejprogresivnějším zákonem o rybolovu, který chce obnovit populaci ryb”

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..