Dobré zprávy – Japonský Microsoft dal zaměstnancům čtyřdenní pracovní týden a produktivita stoupla o 40%

Pětidenní pracovní týden může být brzy minulostí, díky nejnovějšímu „pokusu“ japonského Microsoftu, který vyzkoušel u svých zaměstnanců čtyřdenní pracovní týden.

Společnost nedávno vyhodnotila měsíční experiment, ve kterém byli jejich zaměstnanci povinni pracovat pouze čtyři dny v týdnu místo pěti. Celý měsíc srpen 2 300 zaměstnanců nechodilo v pátky do práce, aniž by jim byl snížený plat.

Po zveřejnění výsledků byla společnost překvapena, když se zjistilo, že jejich zaměstnanci byli šťastnější, jejich schůzky byly efektivnější a jejich produktivita stoupla o 40% ve srovnáním se stejným obdobím minulého roku.

Navíc společnost ušetřila peníze snížení svých provozních nákladů. Budova spotřebovala o 23% méně elektřiny a pracovníci snížili spotřebu papíru téměř o 60%.

92 % zaměstnanců uvedlo, že se jim kratší pracovní týden líbí víc. Japonský Microsoft vyzkouší v zimě další podobný experiment se čtyřdenním pracovním týdnem. Firma však své zaměstnance neustále nabádá k tomu, aby si stále flexibilněji rozvrhovali svoji práci.

Pracovníci se navíc více soustředí na práci a tolik neřeší mimopracovní aktivity. A také například tolik nekontrolují sociální sítě. Není divu, když potom na jejich soukromé věci mají více času.

„Pracujte krátce, dobře odpočívejte a hodně se učte,“ říká prezident a generální ředitel společnosti Microsoft Japa Takuya Hirano. Dále prohlašuje: „Chci, aby zaměstnanci přemýšleli a prozkoumávali, jak mohou dosáhnout stejných výsledků při kratší pracovní době o 20 %.“

Je však úsměvné, jak fakta, která jsou všem známa, a dokonce prokázána takovýmito pokusy, nejsou jednoduše prosaditelná v praxi. Zaměstnanci jsou méně ve stresu a celkově jsou jejich životy spokojenější. Tak proč se to jednoduše nezavede? V koho je to zájmu? To, ať si každý odpoví sám pro sebe, o tom se tady nechci rozepisovat.

Setkali jste se s podobnou myšlenku ve vašem zaměstnání?

Zdroj: Goodnewsnetwork.org

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..