Dobré zprávy – Islandská premiérka upřednostňuje spokojenost občanů před HDP

Lídři z Islandu, Skotska a Nového Zélandu spojí své síly, aby v popředí jejich vlády byl nový program pro spokojenost a blaho těchto národů. To je nový pohled na vládnutí, který nahrazuje mantru opakovanou celá poslední desetiletí. Jak tato mantra zněla? Většina rozvinutých zemí viděla pouze jako hlavní cíl rostoucí HDP a hospodářský růst. Ale je to opravdu ukazatel, který koresponduje se spokojeností a blahobytem občanů v zemi? Vypadá to, že ne. Proto se vlády těchto zemí rozhodly ke změně myšlení a to směrem k myšlení orientovaného převážně na spokojenost jejich voličů a nevoličů.

Islandská premiérka Katrin Jakobsdottir apeluje na vlády, aby upřednostňovaly udržitelnost a rodinný čas před posedlostí ekonomickým růstem. A dlouho to na sebe nedalo čekat a první skotský ministr Nicola Strugeion a novozélandská premiérka Jacinda Ardern se s spojili s islandskou premiérkou, aby podpořili program zaměřený především na spokojenost, blahobyt a vlastně obecnou pohodu u lidí. Jakobsdottir chce alternativní budoucnost založenou na prosperitě a inkluzivním růstu.

„Už 50 let uplynulo od doby, kdy Robert Kennedy prohlásil, že HDP měří všechno kromě toho, kvůli čemu stojí za to žít. A jeden islandský básník říká, že mít sex s vlastní ženou se na HDP neprojeví, ale sex s prostitutkou ano. To je myslím důvod k zamyšlení,“ řekla tento týden premiérka Islandu v Londýně.

Premiérka cítí, že jsou zapotřebí nové sociální ukazatele mimo tradiční údaje o HDP (hrubém domácím produktu). Například takový Bhútán už měří hrubé národní štěstí, takže se nejdná o nový objev.

Je dobré vidět, jak se mění naše kolektivní myšlení a vědomí. A už se to dokonce projevuje v nejvyšších patrech politiky.

Zdroje: collective-evolution.com, ceskatelevize.cz, fotografie / npr.org

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..