Dobré zprávy – Futuristická nemocnice představila přírodu jako medicínu

Nemocnice Khoo Teck Puat v Singapuru je případovou studií o tom, co se může stát když se vytvoří prostředí plné přírody, aby podpořilo proces uzdravování.

Existuje mnoho studií, které ukazují léčivé přínosy přírody a účinky, které má na naše zdraví a pohodu. Je to velký posun k vědomějšímu vnímání „klasické“ nemocnice a jejího prostředí. Ne, že bych se chtěl trefovat do nemocnic, ale prostředí, které tam panuje mě osobně nedělá moc dobrý pocit po těle. A myslím, že takové prostředí, které je více plné stromů a rostlin by mě dost uklidnilo.

Svěží výhledy do zahrad a přírodní krajina nejsou obvykle první věcí, kterou si představíte, když pomyslíte na nemocnici, ale nemocnice Khoo Teck Puat v Singapuru tohle mění.

V nemocnici končí často lidé, kteří onemocněli, ať už kvůli stravě a životnímu stylu, neproudění energie a blokům v těle či nesprávné předchozí péči, či nehodě. Proto je důležité, aby nemocniční prostředí bylo takové, aby se nerovnováha v tělě navrátila zpátky. A proto je tak důležité, aby lékařské zařízení a průmysl doznal změn, které mohou být jedny z nejdůležitějších pro posun lidstva.

Společnost MindBodyGreen uvádí: „V roce 2005 bylo úkolem designérské firmy vytvořit nemocnici, která by skutečně snižovala krevní tlak návštěvníků. Jak můžeme zlepšit myšlenky  o nemocnici, aby byla deinstitucionalizována a aby vypadala a byla cítit jinak než nemocnice?“ Jerry Ong Chin-Po, architekt, který pracoval na projektu, řekl o počáteční výzvě: „Cítili jsme, že nejlepší způsobem, jak toho dosáhnout, je integrovat do prostoru přírodu.“

Nemocnice, která otevřela svoje dveře v roce 2010 a nyní slouží 800 000 obyvatelů v severním Singapuru, maskuje vůni léků a chemikálií více než 700 druhy vonných a původních rostlin. V hale jsou zvuky strojů ukryty pod zvuky různých druhy ptáků z centrálního nádvoří. A místo procházení sterilními bílými chodbami, se pacienti a zdravotní pracovníci procházejí po venkovních mostech zabalených do zeleně s přítomností motýlů.

Aby se zajistilo, že všichni pacienti se budou cítit pohodlně – bez ohledu na to kolik zaplatí, tým Chin-Po se opřel o přírodu. Ne všichni pacienti mají totiž na pokoji klimatizaci. Nainstalovali se tedy nová okna, která se dají otevřít do větší šířky, aby umožnila větší proudění vzduchu a zajistila, aby každý pacient viděl zeleň ze své postele.

V době jídla jsou pacientům podávány biopotraviny vypěstované na masivní střešní zahradě a každý týden se plní talíře ovocem a zeleninou v nemocniční pondělky bez masa. „Vždycky přinášíme myšlenku celkového léčebného prostředí,“ říká Chin-Po. „Nejen pro pacienty, ale také pro pečovatele a personál. Všechno je součástí celého systému.“

Důležitou otázkou tedy je, zda tato veškerá zeleň, komunita a přirozené světlo léčí v této futuristické nemocnici rychleji? Přestože není zatím dostatečné množství vědeckých důkazů. Odpovědět si může každý sám. Ale Chin-Po říká, že se zdá, že pacienti oceňují jedinečný design nemocnice a jsou ve skutečnosti ochotni zaplatit více peněz, než za jiné nemocnice v této oblasti.

Přestože nejsou rozsáhlé studie tzv. evidence based medicine, exituje řada výzkumů, které ukazují, že zeleň a přirozené světlo napomáhají regeneraci. Například studie z roku 2008 ukázala, že pacienti, kteří měli v místnost rostliny, měli nižší krevní tlak a vykazovali menší bolesti, úzkosti a únavu než pacienti, kteří v místnosti rostliny neměli.

Další zajímavým výzkumem z roku 1984 bylo prokázáno, že nemocniční pokoje s okny s výhledem na přírodu pomohli pacientům zotavit se z chirurgického zákroku rychleji než pokoje, které tohle k dispozici neměli. A studie ukázali, že příroda má pozitivní vliv na riziko diabetu druhého typu, kardiovaskulární choroby a hladinu stresu atd.

Není potřeba čekat na vznik disbalance v našem těle a do přírody se můžeme vracet již dnes. Milujme přírodu, protože ona miluje nás. Od samotného slunce, které je naším nejlepší zdrojem vitamínu D, přes kyslík, který dýcháme, který je nám darován skrze stromy…

Zdroje: collective-evolution.com, fotografie / Khoo Teck Puat, youtube.com / greenroofs.com

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..