Naše schopnost zacházet s plasty po malých krůčcích směřuje k lepšímu. Jelikož jejich nadměrné používání a neschopnost účinné recyklace, způsobuje z velké části znečištění světových oceánů a moří, je nutné s tím něco okamžitě dělat.
Evropa ročně vyprodukuje okolo 25 milionů tun plastového odpadu. Špatné je, ale především to, že pouze 30 % se jich recykluje (31 % končí na skládkách a 39 % se spálí).
Nové nařízení Evropské unie se dotkne více druhů plastových výrobků. Především však jednorázových plastů jako jsou brčka, plastové láhve, příbory, talíře, kelímky a další. To je užitečný krok k vyčištění planety a zvláště pak našich oceánů.
Členské státy mají nanejvýš dva roky na implementaci nové směrnice do svých zákonů, takže toto nařízení bude nejpozději v roce 2021 platit po celé Evropské unii.
Informace o novém nařízení EU v této oblasti jsem uvedl jen v krátkosti. Její rozsah je větší a zabývá se další používání a směřováním cesty zacházení s plasty. Spíše šlo o to informovat, že vznikají v oblasti ekologie smysluplné rozhodnutí i na těch nejvyšších místech.
Otázka na stole je však jasná. Proč je stále legální používat v takové míře plasty, když existuje tolik biologicky rozložitelných možností?
Zdroje: czechcrunch.cz, fotografie / plasticpollutioncoalition.org