Dobré zprávy – Desítky zemí se zapojily do projektu „Velká zelená zeď“ a chudoba se drží zpátky

Více než 20 afrických zemí se spojilo v mezinárodní misi, která ma za úkol vybudovat mohutnou zeď stromů, které se táhnou po celém kontinentu. A po více než deseti letech práce sklidila velký úspěch.

Projekt výsadby stromů, který se nazývá Velká zelená zeď Afriky, se rozprostírá na zhruba 6 000 kilometrech terénu na jížním okraji Sahary, tedy oblasti známé jako Sehel.

Region byl kdysi bujnou oázou zeleně v 70. letech. Ale kombinací síly růstu populace, neudržitelného obshospodařování půdy a klimatických změn, se oblast proměnila na neplodnou a degradovanou oblast půdy.

Po desetiletích politického spolupráce a vyjednávání byl v roce 2007 konečně zahájen projekt Velká zelená zeď.

Mapa ukazující spolupracující země + oblast, kterou zeď povede

 

Iniciativa od té doby přijala nejméně devět dalších zemí, aby zasadila akácie po celé šířce kontinentu. Přestože je zeď v současné době dokončena asi jen z 15%, má dramatický dopad na zúčastněné země.

Více než 12 milionů akrů (5 milionů hektarů) degradované půdy bylo obnoveno v Nigérii. V Senegalu bylo vysazeno zhruba 30 milionů akrů stromů odolných vůči suchu. V Etiopii bylo obnoveno neuvěřitelných 37 milionů akrů půdy – a to jmenujeme jen některé zúčastněné státy.

Mezi vedlejší produkty obnovené krajiny patří mnoho podzemních studní, které jsou doplněny pitnou vodou, venkovská města s dodatečnými zásobami potravin a nové zdroje práce a příjmy pro pro vesničany díky potřebné údržbě stromů.

Pokračování v dokončení stěny je v současné době podporováno řadou mezinárodních vlád a ochranářských skupin z celého světa. A jakmile bude zeď dokončena, bude to největší živá stavba na planetě. Třikrát větší než Velký bariérový útes.

„Existuje mnoho divů světa, ale Velká zelená zeď bude jedinečná a každý může být součástí její historie.“, řekl Dr. Dlamini Zuma, předseda Komise Africké unie. „Společně můžeme změnit budoucnost afrických komunit v Sahelu.“

Podívejte se na reportáž BBC z roku 2017 na Youtube

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..