Dobré zprávy – Čtyřdenní pracovní týden už není pouhou fikcí

Nápad zavést čtyřdenní pracovní víkend už pomalu začíná z experimentální fáze přecházet do praxe. Málokterému zaměstnanci by se prodloužený víkend nezamlouval. A po výsledcích výzkumů čtyřdenního pracovního týden vítá nápad i většina firem. Dokonce tento pracovní režim podporuje i Evropská unie a jednotlivé vlády států se k tomu začínají stavět také kladně.

Výhody jsou nesporné:

1.Vetší produktivita pracovníků

2.Větší spokojenost pracovníků

3.Méně stresu u pracovníků

4.Firmy, které nabízejí čtyřdenní pracovní týden, mají menší fluktuaci zaměstnanců (větší věrnost zaměstnanců)

5.Více času na volnočasové aktivity

6.Výrazně více času na zotavení po pracovním výkonu

7.Nepřichází tzv. páteční únava 😀

8.Stejné peníze za méně pracovních dní

S experimentem přišla firma Perpetual Guardian z Nového Zélandu. Firma po výzkumu neváhala pokračovat ve stejné režimu dál. Vědci totiž potvrdili, že pracovníci jsou produktivnější a loajálněší ke své společnosti. A lépe se lidem hledá balanc mezi pracovním a nepracovním životem. A ženy se v čtyřdenním pracovním týdnu také snadněji zapojují do pracovního režimu. V současné době se nápad rozšiřuje po celém světě. Nyní se nejvíce čtyřdenní pracovní týden testuje ve Velké Británii, kde se zapojily rovnou čtyři velké firmy z odlišných oblastí. A pracovníci těchto firem si změnu nesmírně pochvalují.

Dva dny ze sedmi jsou dostatečné na zotavení se ze stresujícího týdne. Tři dny jsou dostatečné na zotavení se a máte čas navíc na něco dalšího,“ svěřil se pracovník jedné z britských firem

Jedná se o Good News, tak se zbytečně nebudeme pitvat v negativech a překážkách, které budou bránit v zavádění čtyřdenního pracovního týden, ale i ty exitují. Například tohle nelze implementovat do všech byznys modelů. Také školy a školky fungují jinak, takže čtyřdenní pracovní týden není kompatibilní s některými dalšími „činnostmi“. Někde hrozí dohánění práce ve čtyřech dnech místo pěti a může vzniknou nadměrná zátěž ve čtyřech dnech. Pravděpodobně by se jednalo i o zkrácení počtu dní dovolené.

Ale zakončeme to pozitivně. Pokud pracujete pět dní v týdnu a zdá se vám to moc. Není hezká představa věnovat se práci pouhé čtyři dny v týdnu? 🙂

Zdroj: Pozitivni-zpravy.cz, thebalancecareers.com, theguardian.co.uk

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..