Dobré zprávy – Česko patří k nejmírumilovnějším zemím světa

Málokdy si uvědomujeme v jak skvělé zemi žijeme. Tímto neříkám, že tu nejsou věci, které lze zlepšit. Ale proč si nepřipomenout a neříct, že žijeme v zemi, která se blíží k tomu stát se opravdovým srdcem Evropy a to nejen geograficky. Žijeme ve společnosti, která je opravdu mírumilovná a na tom se dá skvěle stavět do budoucna.

Podle zveřejněného Světového mírového indexu – GPI je Česko desátou nejmírumilovnější zemí světa z celkově 163 hodnocených zemí. A dobré je také říci, že se celkový světový index trochu zlepšil.

Index se sestavuje s ohledem na kategorie jako míra kriminality, snadnost přístupu ke zbraním, velikost a úroveň armády, investice do mírových misí OSN, vztahy s okolními zeměmi, mírumilovnost demonstrací, účast na zahraničních konfliktech atd. Celkem se jedná o 23 kategorií.

Velké klady Česka z tohoto pohledu jsou zejména v malé míře násilných zločinů, máme velmi dobré vztahy se sousedy a dostupnost zbraní je zde s ohledem na ostatní státy obtížná. V čem jsme naopak horší je například velké zapojení do zahraničních konfliktů, velký počet vězňů v poměru na počet obyvatelstva.

Nejmírumilovnější země světa (žebříček TOP 10):

1. Island

2. Nový Zéland

3. Portugalsko

4. Rakousko

5. Dánsko

6. Kanada

7. Singapur

8. Slovinsko

9. Japonsko

10. Česko

zdroj: aktualne.cz

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..