Dobré zprávy – Amazonský kmen vyhrál soudní zápas s ropnými společnostmi o deštný prales

U ekvádorské soudu došlo možná k historickému okamžiku. Soud potvrdil rozsudek, který zakazuje prodej oblastí deštného pralesa ropným společnostem. Domorodý kmen Huaorani, který žije v této oblasti, může pokračovat v jejich poklidném životě v oblasti jako jejich předkové. Jedná se o oblast o rozloze půl milionu akrů.

Důvodem tohoto rozhodnutí je, že plány na dražbu a prodej Pralesa nebyly dostatečně a řádně konzultovány. „Toto vítězství je pro mé předky, pro náš les, budoucí generace a pro celý svět,“ řekla prezidentka organizace Waorani Pastaza, která pomáhala v tomto soudní boji místním obyvatelům.

V Ekvádoru to funguje tak, že pro zlepšení ekonomiky dává vládě ústava právo získávat nerosty, rozvíjet svůj energetický průmysl atd. bez ohledu na vlastníka oblasti. Jediné, co je vyžadováno, aby byly obyvatelé, komunity a kmeny řádně informovány. A to v tomto případě bylo u soudu vyvráceno.

Uvidíme jak se situace v Ekvádoru, ale i jiných oblastech deštných pralesů, bude vyvíjet. Doufejme, že se jedná o precedent pro další podobné soudní spory. A příroda a tradiční život kmenů dostanou přednost před zisky ropných společností.

zdroj: seznamzpravy.cz

Sleduj nás na FB a neunikne ti žádný článek:

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..